Bindik Bir Alamete… Ama…

Yaşar ERDİNÇ

Bugün kısa bir yorum vermek zorundayım çünkü yayına az bir süre kaldı. Dün Merkez bankası kararları sonrasında piyasalar da dalga boyları arttı.

Dolar 2.91’e yaklaşırken, gösterge faiz 10.68’e yükseldi, borsada da yüzde 1.25 oranında düşüş vardı. Merkez Bankası kararına ilişkin ayrıntılı yorum ve analizimi bugün gazetesindeki yazımda okuyabilirsiniz..

Piyasa dün MB’nın kararları sonrasında gördü ki; MB’nın dövizin yükselişinden pek de rahatsız değildi. Açıkladığı yol haritası aslında bilinen ve şu ana kadar yapılmakta olan şeylerdi. Ayrıca bu yol haritasının FED faiz artırım öncesi (normalleşme öncesi), FED faiz artırım süreci (normalleşme süreci) ve FED faiz artırım sonrası  (Normalleşme Sonrası) için uygulanılması düşünülen politikalar hem anlaşılmadı hem de hiç güven vermedi.

Fakat iyi olan bir şey var ki; görünen birçok olumsuz beklentiler fiyatlara yansıdı, ama henüz yasımayanlar da var. Yansıyanlar;

– Erken seçim artık kesin gibi ve Kasım’dan önce seçime gidiyoruz: Bu beklenti fiyatlara yansıdı şimdi artık nasıl olsa seçimden sonra mecburen bir hükumet kurulacak beklentisi hakim olacak (Piyasalar için olumlu)

– AKP 12 Eylül’de kongresini yapacak (Büyük olasılıkla Davutoğlu gidiyor ve yerine Tam anlamıyla söz dinleyen birinin gelmesi olasılığı yüksek , piyasalara nasıl yansır bilemiyorum)

– Cumhurbaşkanı CHP’ye hükumeti kurma görevini vermeyecek (Bu haber piyasalar için olumlu… Çünkü yeni beklentiler oluşmayacak. Zaten MHP CHP’nin kuracağı bir azınlık hükumetine destek vermeyeceğini açıkladı)

– Merkez BAnkası’nın aklında faizi artırmak gibi bir seçenek yok. Sadece fonlama maliyetini yüzde 9 civarına çekecekler. (Merkez BAnkası’nın niyeti net görüldüğü için ve  faiz artırılmayacağı ortaya çıktığı için dolar bunu hemen fiyatladı ve belirli bir süreye bırakmadı. Yani MB acaba gelecek toplantıda faiz artırır mı gibi bir soru ve belirsizlik kalmadı)

– Merkez Bankası günlük döviz satışlarına başlayacak. (Daha önce de uygulanan ve pek de işe yaramayan bu uygulamanın net bir etkisi yok.)

Fiyatlara Yansımayan Beklentiler…

– Bugün ABD’de TÜFE verileri çok önemli, beklentilerden yüksek bir tÜFE dolarda 2.92’nin geçilmesine neden olabilir.

– Bu akşam açıklanacak FED toplantı tutanakları saat 22:00 itibariyle dolar kuruna tam yansımış olur…

– Asya’da Çin’in devalüasyonu ile başlayan kur savaşları, dünya geneline yayılıyor, bizim bu savaşa girmemize gerek kalmadı, siyasiler sayesinde zaten yeterince devalüasyon yaptık ama kötü olan şu ki, Asya ülkeleri gibi  kendimiz üretip satmaıyruz, kendimiz ithal edip monte edip satıyoruz. Tarım ürünlerinde bile en çok ürettiğimiz üründe bile (fındık) fiyatı biz belirlemiyoruz. Kur savaşları küresel kırılganlığa ve yeni bir küresel krize yol açabilir ve bu durum fiyatlara henüz girmedi ama bu risk orta vadeli bir risk olarak karşımızda duruyor.

– Küresel tahvil balonundan sesler geliyor, patlarsa Atatürk Barajının patlayıp bütün mezopotamyayı su altında bırakması kadar etkili olur, bu henüz hiç yansımadı (Orta vadeli bir risktir)

– Hisse senetleri bugün düşerek açılacaktır. Asya çok kötü ve diğer dış borsalar da kötü görünüyor, ama endeks dolar bazında 2.5 dolara doğru yaklaşıyor, bu durum kısa süre içinde yatırımcıların iştahının artmasına neden olacaktır. Bugün ve yarın olabilecek sert düşüş riski var ama yabancılar 2.90 üzerinde dolar bozdurup en azından kısa vadeli borsaya girebilir ama bunun etkisini en erken 2-3 gün içinde görebiliriz.

Yani bindik bir alamete ama bir hafta içinde piyasalar bir anda olumluya dönerse de şaşırmayın… Çünkü olumsuz beklentilerin çoğu fiyatlandı ve özellikle “Seçimden sonra nasıl olsa birbirlerine mahkum olup hükumet kuracaklar” beklentisi önemli bir beklentiye dönüşebilir…

Herkese iyi seyirler…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.