Sanayi üretiminde ciddi sendeleme

Yaşar ERDİNÇ

Dün Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından temmuz ayı sanayi üretimi verileri yayınlandı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1.5 azalırken, bir önceki yıla göre yüzde 0.3 artış göstermiş. Haziran ayında önemli bir yukarı yönlü ivme oluştuğunda, bunun devam edip etmeyeceğini ilerleyen aylarda göreceğimizi belirtmiştim.

Haziran seçimleri sonrasında bir koalisyon ihtimalinin belirdiği dönemler haziran ayının ikinci haftası ile temmuz başındaki dönemdi. Seçimin yapılmış olması birçok belirsizliği ortadan kaldırdığı için olsa iş dünyasının yeniden gaza bastığı bir dönem olduğunu görüyoruz. Fakat temmuz ortalarından itibaren, koalisyonun oluşmayacağına dair sinyaller güçlenince ve buna dış kırılganlıklar da eklenince sert denilebilecek bir düşüş oluştu. Sert diyorum çünkü piyasa yüzde 3.4 artış beklerken, aylık bazda yüzde 1.5 düşüş, yıllık bazda da neredeyse artış olmaması “sert” olarak değerlendirilebilir.

Bugün Gazetesi’ndeki köşe yazımın devamı için TIKLAYINIZ.

“Sanayi üretiminde ciddi sendeleme” ile ilgili 2 yorum

  1. Yaşar hocam , sizi yeni yeni takip etmeye başladım güzel anlaşılır ve içi dolu paylaşımlarınız ve bu iş için emek harcaığınız için teşekkür etmek istedim. bilginin sadakası paylaşmaktır , emek harcayıp, samimi bir şekilde bizleri bilgilendirmeye çalıştıgınız için tekrar teşekkür ederim . saygılarımla

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.