Dışarısı ve İçerisi…

Yaşar ERDİNÇ

Dünkü yorumumda endeks için 77.200 altında bir kapanışın olumsuz olacağını ve bu tür bir kırılmanın endeksi 70-73 bin aralığına kadar düşürebileceğini belirtmiş ve kısa vadede dış piyasalara endeksli bir seyir izlemeye devam edeceğimizi vurgulamıştım.

Endeks dün 77.200’ün altında 76.999 seviyesinden kapandı. Bu sabah ise, dış piyasalardaki olumlu havanın etkisiyle düne göre %0.64 yukarıda olduğunu görüyoruz. Aşağıdaki iki grafikten ilki dış piyasalardaki günlük getirileri, alttaki ise endeksin 5 dakikalık hareketlerini veriyor.

DUNYA ENDEKSLERI-17 mayis 2016

BIST-17 mayis 2016-5dk

Görüldüğü üzere Rusya ve Çin borsası hariç genelde Avrupa cephesinde yükseliş var. Ayrıca dün akşam ABD endeksleri de yükselişlerle kapandı. Dün 77.200 altında kapanan endeksimiz, dış piyasalardaki olumlu havanın etkisiyle bu sabah, yükselişle açıldı ve şu an 77.490 civarında bulunuyor. Tüm bu hareketler yön konusunda net bir sinyal vermese de, dün en azından daha önceki en dip seviyenin altında kapanış olması piyasanın zayıf olduğunu gösteriyor. Bugünkü seans içi hareketlerde işlem hacminin de çok düşük olduğunu görüyoruz. Okuyucularımdan Bülent Altın dün bana mail atarak endeksin çok hacimsiz bir şekilde 77.200 altında kapandığını dolayısıyla bunun bir ayı tuzağı oluşturup oluşturmayacağını sordu. Elbette ki, düşük hacimle sadece bir günlük kapanış kesin bir gösterge olmaz ama yine de, piyasanın daha önceki dip seviyeyi yeniden kabul ediyor olması, temkini elden bırakmamak gerektiğini gösteriyor. Bu düşüş ve aşağı doğru gidiş bölgesinden kurtulmamız ve ayı tuzağı olduğunu söyleyebilmemiz için, endeksin günlük bazda 78.450 seviyesinin üzerinde kapanış yapması ve bunu yaparken de, dış piyasalardan bağımsız yapması gerekir. Yani dış piyasalarda yüzde 1-2’lik bir artış olduğunda endeks de benzer oranda yukarı yönlü hareket yapıyorsa ve pozitif ayrışmıyorsa çok sağlıklı olmayacaktır. Dolayısıyla dış piyasalara odaklı bir seyir izlemeye devam ederiz ve bunun anlamı da endeks için çok belirleyici olmaz. Bu aşamada hala yatırımcılar bekle gör politikasını bence devam ettirmeliler. Ne zaman 77.200-79.750 kanalı yukarı kırılırsa ancak o zaman sağlıklı bir yükselişten bahsedebileceğiz. Şu an için endeksin dalgalanma bandı olarak 76.750 ile 78.250 aralığını verebiliriz.

DOLAR

dolar-17 mayis

Dün doların günlük grafiğini vermiştim ve önemli bir yükselen üçgen sıkışması olduğundan bahsetmiştim. Dün bu üçgenin yukarı kırılması için bir hareket oldu ama günlük bazda kapanış 2.9750 altında gerçekleşti ve dış piyaslaardaki olumlu hava ile birlikte dolar şu an 2.9656 seviyesinde bulunuyor. Sıkışma bölgesindeki sınırlı hareketler devam ediyor. 22 Mayıs AKP kongresi sonrasında kabinede değişiklik olup olmayacağı ve Berat Albayrak’ın ekonomi yönetimine geçip geçmeyeceği konusu netlik kazanacaktır. Piyasalar açısından ekonomi yönetimindeki isim önemli olmaya devam edecektir.

Sonuç olarak piyasalar bir küskün bir barışık dengede gitmeye çalışıyor. Sıkışmalar da artıyor. bir süre daha sıkışık ve bıktırıcı seanslar izleyebiliriz. Herkese bol kazançlı bir gün olması dileğiyle…

“Dışarısı ve İçerisi…” ile ilgili 1 yorum

  1. Hocam Merhaba

    Antalyada eğitiminz varmış ne yazıkkı çok geç gördüm yenı eğitiminz ne zaman geç gördüğüm için o kadar pişmanım kı bilemezssiniz
    Umarım antalya tarafında yeni eğitimleriniz olur yada netten bu arada yenı kıtabınızı sabırsıklıkla beklıyoruz

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.