ABD Verileri Sonrası Borsa, Dolar ve Faiz

Dün ABD’den önemli veriler açıklandı. Bu veriler beklentilerden olumlu geldiği için, dün dolar endeksi hızlı bir düşüş yaşadı ve dolar diğer paralara karşı değer kaybetti. Bu yüzde Dolar/TL kurunda da gerileme gördük. Borsa dün ikinci seansın açılışında yaklaşık 500 puanlık bir düşüş yaptıktan sonra ABD verilerinin açıklanmasıyla, 80.900 seviyelerinden 81.600 seviyelerine kadar yükseldi. ABD verileri enflasyon konusunda, düşük enflasyonun devam ettiğini gösterince, piyasalar genel anlamda bundan olumlu etkilendi. Dün Paskalya tatili nedeniyle kapalı olan Avrupa borsaları bu sabah güne olumlu başladı ve bu sayede bizim borsa da yaklaşık 400 puanlık bir boşluk bırakarak 400 puan artışla güne 81.750 civarından başladı. Şu ana kadar en yüksek 82.250 seviyeleri görüldü ve yatay bir hareket var. Aşağıdaki grafik endeksin 5 dakikalık hareketlerini veriyor.

BIST-29 mart 2016

Grafikteki dikey sarı çizgi bugünkü açılış saatini gösteriyor. Düşük hacimli bir seans izliyoruz ve genel temkinli bir iyimserlik var. Bu hafta sonu cuma günü ABD’den tarım dışı istihdam (TDİ), işsizlik verileri ve ortalama saatlik ücretler açıklanacak. Geçen ay 242 bin artış olmuştu. Bu ay 205 bin civarında artış bekleniyor. Bu veri öncesinde yarın ADP istihdam verisi ve bu akşam FED Başkanı Janet Yellen’in yapacağı konuşma piyasalarda hareket yaratacaktır. Piyasalar şu an genelde malda olduğu için Yellen’İn konuşması içinde olumlu tarafı daha fazla görmek isteyebilir. Fakat yine de, hiç  belli olmuyor ve bir cümle piyasaların akışını değiştirebiliyor. Bu nedenle başka önemli bir gelişme olmazsa, yarın sabah piyasaların açılışına Janet Yellen’in mesajları damga vuracaktır. Bu yüzden bugünkü kapanıştan ziyade yarınki açılış daha anlamlıdır. Bu arada, hem cuma günü TDİ verileri hem de 4 Nisan Pazartesi günü Reza Zarrab’ın ilk duruşmasının yapılacak olması nedeniyle risk almak istemeyenler hafta sonuna doğru nakde geçmeyi düşünebilirler ve bu durum endeksi aşağı çekebilir. Bu yüzden, hafta sonları yazdığım eğitici bültende de belirttiğim üzere endeksin 82.250 seviyesine ve hatta 83.500 seviyesine kadar yükseliş yapma olasılığı olsa da, 1-2 hafta içinde 84 bini yukarı kırmasını  beklemediğim için, bu seviyelerde hissede bir miktar nakde geçip daha sonra alttan alım düşünülebilir. Özellikle de endeks ile yakın hareket eden kağıtlar endeks düştüğünde daha fazla düşerler. Dolayısıyla Betası yüksek kağıtlardan şu an için bence uzak durulmalı. Beta listesini aracı kurumunuzdan isteyebilirsiniz.

Dolar/TL kurunda ise 2.86 seviyesi destek olmuş görünüyor. Dün ABD’den gelen olumlu haberler doların en azından bu seviyenin altına gitmesine neden olmadı. TDİ verisi 205 bin bekleniyor. Bu verinin 140-160 bin gibi olması durumunda dolarda yeniden sert gerileme görülebilir ve 2.84 seviyeleri test edilebilir. Fakat 220-230 bin gibi bir rakam açıklanırsa ve ortalama ücretlerde de yükseliş varsa, dolar yeniden 2.89’a doğru yükseliş yapabilir. Dolar almış olanların bence birkaç ya beklemesinde fayda var. Faizlerde ise şu an 10.06 seviyesini görüyoruz. Oldukça düşük seviyelerde bulunuyor. Genel olumlu hava faizleri de aşağı çekmiş durumda. Piyasaların, Nisan ayında Merkez Bankası’nın daha fazla faiz indirebileceği beklentisi olduğunu söyleyebiliriz.

Bol kazançlı bir gün olması dileğiyle…

“ABD Verileri Sonrası Borsa, Dolar ve Faiz” ile ilgili 4 yorum

      1. hocam malesef eğitici bültene üyelik için link göremedim. teşekkürler

  1. sevgili hocam bes de hisse tarafındayım 83 bini beklemelimiyim yoksa döviz tarafına geçelimmi çok önemli mayıs 15 de emekli oluyorum siz olsanız ne yapardınız lütfen…benim için çok önemli,,sağolun hep varolun,,

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir