Piyasalardaki Son Durum…

Dün akşam youtube’dan yapmış olduğum canlı yayında borsa, dolar, dow endeksi ve Euro-dolar paritesi için ayrıntılı analiz verdim ve ayrıca faiz kararı konusundaki görüşlerimi aktardım. Ayrıca Nisan ayında başkan değişimi sonrasına ilişkin fikirlerimi de açıkladım. Bu nedenle burada uzun bir yorum vermeyeceğim.  Arzu edenler buradan youtube yayınını izleyebilirler. Bugün piyasalar güne olumlu bir başlangıç yaptı. Borsa dün 81.358 seviyesinden kapanmıştı ve açılış sonrasında 81.750 seviyesine kadar yükseldi. Şu an 81.600 civarında bulunuyor. Dün yayında da belirttiğim üzere, endeks son iki günde 80.250 seviyesine kadar düştükten sonra, işlem miktarı çok geriledi ve bu seviyeyi destek yaptıktan sonra, MB’nın faiz indirim kararı ile birlikte biraz yukarı gidip sonra geriledi ama, seans sonuna doğru 81.500’e doğru bir  yukarı hareket yaptı.

Teknik olarak bakıldığında, endeks için en güçlü direnç bölgesi 82.250 olarak karşımıza çıkıyor. Günlük grafiklerde, özellikle Zerrab olayının duyulmasıyla birlikte günlük bazda işlem miktarı 1.2 milyar lota ulaşmış ve endeks düşüş yapmıştı. Bu aşamadan sonra yer yer gelen satışlar endeksi 80.250 seviyesine kadar düşürmüştü. Yukarı yönlü hareket baktığımızda, çok güçlü bir alım görmüyoruz. 82.250 seviyesinin yukarı aşılması için günlük bazda en az 950 milyon lotluk bir yükseliş görmemiz lazım. Bu tür bir yükseliş olabilir mi sorusunun cevabını ise, teknik göstergelerden ziyade temel göstergeler cevaplayabilir. Temel olarak, ortama baktığımızda FED kararı sonrasında gelişmekte olan piyasalara (GOP) para akışı oldu ve risk iştahında artış gördük. Fakat son 3-4 gündür bu risk iştahında bir miktar zayıflama var. Bunu da MSCI GOP endeksinin geri çekilmesinden anlıyoruz. G. Afrika, Brezilya borsalarında da gerilemeler vardı. Bu arada VIX (stres endeksi) oldukça düşük seviyelere geriledi. Bu durum FED’in kararının fiyatlara belirgin ölçüde yansıdığını gösteriyor.  Merkez Bankamızın faiz kararı sonrasında, şu an en önemli olan iki konu var. Bir tanesi yeni seçilecek Başkan ne yapacak? İkincisi de Moodys Nisan’da notumuzu gözden geçirecek.

Yeni Başkan kim olur bilemiyorum ama kim olursa olsun, faizlerin hızlı indirilmesine karşı çıkacak biri olmayacaktır ve belki de Nisan ve Mayıs toplantılarının toplamında koridorun üst bandında 200 baz puanlık bir indirim gelebilecektir.  Böyle bir şey yapılırsa neler olur? Bu soruya cevap vermek için ekonomist olmaya da gerek yok. Faiz lobisi (tasarruf sahipleri) faizin enflasyonun altında kalacağını anlayınca kendilerini enflasyondan koruyacak araçlara yönelirler. Bu durum sadece bir açıdan yapılan değerlendirmedir. Atilla Yeşilada bugünkü yazısında konuya ayrıntılı değinmiş. Espri yaptığı kısımları geçerseniz, özellikle son 3 paragrafta yazdıkları benim burada tekrar konuyu anlatmama gerek bırakmıyor. Atilal Yeşilada’nın yazısını burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

İkinci konu ise Moodys’in gözden geçirme vaktinin Nisan ayında gelecek olmasıdır. Şu an bizi negatif izlemeye almış durumda ve uzun bir süredir negatif izlemedeyiz. Eminim, Başkan seçimini ve Başkan’ın yaklaşımını görmek isteyeceklerdir. Ayrıca unutmayalım ki Derecelendirme kuruluşları maalesef sadece ekonomik verilere göre karar vermiyorlar. Siyasi riskleri de değerlendiriyorlar ama siyasi kararlar da verebiliyorlar. Uzun zamandır ABD ile aramızda buzlar var. Unutmayalım ki; Moodys, Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyeye getirdiğini açıkladığında, Beyaz Sarayda Obama ve Erdoğan el sıkışıyordu. Moodys’in bizi yatırım yapılabilir seviyeye yükselteceğini, üstelik de Obama-Erdoğan görüşmesinin yapıldığı gün notumuzun yükseleceğini genç yaşta kaybettiğimiz, rahmetle andığımız, yıllarını kamuda geçirmiş olan  duayenimiz ve büyüğümüz Ali İhsan Gelberi tam 5 ay önce söylemişti. Moodys,  Haziran ayında büyük olasılıkla yeni bir seçim veya başkanlık seçimini de bahane ederek notu düşürebilir. Gerekçe ne olursa olsun, bir not düşüşü siyasi bir karar olarak algılanacak ve yorumlanacaktır.

Temel analiz durumu böyle iken, Zerrab stresi devam ederken, borsayı çok yukarılara taşıyacak olan pürüzsüz bir hikaye bulmak zor görünüyor. Bu nedenle, borsanın en iyi olasılıkla 82.250 seviyesini yukarı geçip 83.500’e kadar yükselebileceğini söyleyebiliriz  ama 84 bini geçip 90 bine gideceğini söyleyemeyiz.   Bunun en en en iyi senaryo olduğunu tekrar vurgulayayım. Ama normal senaryo, endeksin 82.250 civarına kadar yükselip bu seviyenin üzerine çıktığında satış baskısının oluşması olabilir. Bu nedenle uzun vadeli iyi hisseler bir kenara, kısa vadeli al-sat yaparken, veya orta vadeli pozisyon açarken STOP belirlemek çok önemli olacaktır. Endeks bir şekilde yeniden 81 binin altında kapanış yaparsa, bu sefer 80.250 seviyesinde tutunamayabilir. Bunu da bir kenara yazmak gerekiyor.

Dolar/TL kurunda ise, şu an bir stres yok. Büyük olasılıkla doların dibi 2.83-2.87 aralığında oluşacaktır. Yani 2.83’ün altını beklemiyorum ve en az 2-3 vadeli olan portföylerde döviz oranı artırılabilir.

Bol kazançlı bir gün olması dileğiyle…

 

NOT: ANKARA (9-10 Nisan) , ISTANBUL (16-17 Nisan) ve İZMİR(7-8 Mayıs) eğitm kayıtları açıldı. Daha önce bana soranlar ve ilgilenenler aşağıdaki linkten veya web sitesinin sağında verilen banner’ları tıklayark kayıt yaptırabilirler. Ama şunu söyleyeyim ki; eğitime katılma kararı vermeden önce, kayıt formunun başında verdiğim Mehmet Ali Küçüker’in hikayesini okuyunuz. O’nun kadar disiplinli ve sabırlı olacağınızı düşünüyorsanız katılımda bulunun. Herkes eğitimden farklı faydalar sağlarken, bazıları hiç fayda sağlayamayabiliyor. Mehmet Ali bey, 37 işleminin 32’sinde kar, 5’in de stop yapmış. Ama bunu nasıl yaptığını kendisi çok güzel anlatmış…

Eğitim Kayıt Linki 

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir