Janet Yellen’dan Güvercin Mesajlar Sonrası…

Dün akşam saatlerinde Avrupa ve bizim piyasalar kapandıktan sonra FED başkanı Janet Yellen konuştu ve faizleri artırmak konusunda temkinli olacaklarını söyledi. Faizleri artırma konusunda ise aşağıda vurguladığı noktaları en belirgin şekilde göz önünde bulunduracaklar;

  • Yabancı ekonomilerde ve bunların finansal piyasalarında istikrar beklenecek
  • Dolar daha fazla değer kazanmamalı. Aksi halde bu durum enflasyonu ve ihracatı baskılayacak, Amerikan imalat sanayine zarar verecektir.
  • Emtia fiyatlarının istikrara kavuşmasında fayda var. Böylece yabancı üreticiler büyüme yolunda daha güçlü sinyal verebilecekler.
  • Amerika’daki konut sektörü ABD’deki büyümeye daha fazla katkı sağlamalı.
  • Enflasyon her iki tarafı da riskli bir konu olup, çekirdek enflasyondaki son yükseliş devam etmeyecek ve durağan bir hale gelecektir.

Tüm bu açıklamalar piyasalar tarafından en azından Eylül ayına kadar bir faiz artışı olmayacağı şeklinde yorumlandı. Geçen hafta diğer FED Başkanları’nın Nisan veya Haziran söylemleri dolayısıyla gölgede kaldı. Bu nedenle de aslında bugün açıklanacak ADP istihdam verisi ve cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verileri önemini bir nebze yitirdi. Bu sayede borsalarda yukarı hareket var. Dün ABD endekslerinden S&P %0.88 artarken, Dow endeksi %0.56 arttı. Avrupa borsaları da bu sabah artışta. BIST-100 endeksi de güne yükselişle başladı ve şu an 82.850 seviyesinde bulunuyor. Dolar/TL kuru ise daha önce gördüğü dip seviye olan 2.8440’ın altına geldi ve şu an 2.8280 seviyesinde bulunuyor.

16 Mart’taki FED toplantısından sonra FED doların değeri konusundaki endişelerini üstü kapalı şekilde vurgulamıştı. Şimdi de Yellen daha açık biçimde ifade etti. Dolayısıyla dünden bugüne küresel risk iştahında artış görüyoruz. Özellikle VIX endeksi 14’lü seviyelere kadar gerilemiş bulunuyor. Bu aşamadan sonra BIST-100 için önemli direnç daha önceki 83.900 civarıdır. Ocak ayından şubat ayının 3. haftasına kadar küresel piyasalar çok kötü performans göstermişti.  Bu hafta başından itibaren küresel borsaların getirilerine baktığımızda BIST-100’ün getirisi dış borsalara paralel bir görünüm sergiliyor.

Endeksin kısa vadede olağanüstü olumsuz bir durum olmazsa 82.250 seviyesini destek yaparak 83.750-84.000 aralığına kadar yükselmesi muhtemeldir. Fakat 800 ile 1000 puan arasında bir yükseliş için kısa vadeli alım kararı verirseniz, stop seviyenizi de belirlemelisiniz. Dolar/TL kuru ise  2.82 seviyesinde destek bulmaya çalışacaktır. Bu seviyenin aşağı geçilmesi durumunda 2.78 seviyesine kadar inebilir ama bugünkü şartlarda (turizm gelirleri belirgin biçimde düşecekken, Moodys’in 8 Nisan’da gözden geçirmesi varken) uzun süre 2.80 altında kalmasını beklemem. Bu sabah dolar pozisyonu olup satma amacıyla beni arayan çok sayıda  kişi oldu. Hatırlarsanız, bu haftaki eğitici bültende bu konuya vurgu yapmıştım ve herkesin dolara girdiğini ve dolar yükselsin diye beklemede olduğunu, herkesin yaptığı şeyin genellikle tersine gelişmeler olabileceğini belirtmiştim. Ya dolar hızla yukarı giderken insanlar kısa vadede kar ettik diyerek satacaklar bir daha alamayacaklardı, ya da tam tersi dolar sert bir şekilde düşecek ve birçok kişi strese dayanamayıp satacaktı. Sanırım bugün o gün. Dolar pozisyonu olanlar oldukça stresliler. Doların şu an yarattığı psikolojik ortam aynen endeksin 69 bini aşağı kırmasındaki duruma çok benziyor.  Şu an artık 2.75 ve hatta 2.60’lar konuşulmaya başlandı. JP Morgan son raporlardan birinde bu konuya değinmiş ve dolar alan yerlilerin satacağını belirtmişti. Dolar pozisyonu olanlar ya 2.75’e kadar düşse de satmayacağım kararı vermeliler, ya da stresi sonlandırmak için satmalılar. Ama sattıkları zaman dolar 2.75’lere düşse de tekrar alım için cesaretli olamayacaklardır. Şu an 2.8450 aşağı geçildiği için dolarda yeni dip oluşumu beklenmeli. Bu durum bir hafta kadar sürebilir. Herkes kendi durumuna göre kendi kararını vermeli.

Bol kazançlı bir gün olması dileğiyle…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir