Kazım Çiloğlu – Bir bardak su bir dilim kuru ekmek!

Kazım Çiloğlu

”Demokrasi hemen yanı başında sağlam bir hukuk ile ancak ayakta durabilir. Yargı alanında ne kadar başarılı olursak demokrasimiz o kadar güçlenecek. Yargı alanında ne kadar başarılı olursak demokrasimiz, ekonomimiz o kadar başarılı olacak. Eğer bu zayıf tablo devam ederse de, hem demokraside hem de ekonomide görmüş olduğumuz bu tabloyu bile mumla arar duruma geliriz.’’

‘’ Su ve ekmek nasıl ihtiyaç ise hukuk da aynen öyle bir ihtiyaç”

Kim diyor?

Son on üç yıllık ekonominin en önde gelen ve kabinenin değişmeyen tek ismi Sn. Babacan!

Gördünüz mü aslında ne kabak ne patates nede sorun salt zerzevatta(!) dolar ve ya dövizde, yatırımlarda önemli değil, ekonomide…

Ekmek su kadar önemli olan neymiş?

Hukuk!

Üstelik tehlike sadece ekonomide değil, demokraside de…

Böyle giderse ? Diyor…

Mumla arayacağız, her ikisini de!

Aslında derinlemesine düşünülmesi ve üzerinde önemle durulması gereken bir saptama.

Son gelişmelere bakarsak en yakın uygulama Gümrük muhafaza genel müdürlüğü genelgesinde, AB kurallarına ters, bizim ise yasalarımızla çok çelişkili bir karar açıklandı!

Gümrüklerden yurda girenler nakit miktarda beyan esası getirildi ve nereden buldun sorgusu da yapılamayacak, savcılar da soruşturamayacak ama MASAK bu konularda yetkili olacak.

Avrupa birliğinde uygulanan on bin Euro sınır beyanına da, kara para aklama önlemlerine de ters!

Hani bir anda, ekonomik açıdan anlaşılamayan, borsa ile dolar arasında yaşanan ters köşe duruma da bakınca, son önlemlerin(!) ne derece etki yaptığı da daha iyi görülüyor.

Sözün özü;

Ekonomide arzı fazla olan her ne ise fiyatı düşer, talebi fazla olanın ise fiyatı artar!

Önemli olan, bu arz ve talebin, ekonomi bilimine göre açıklanabilir olmasıdır. Aksi taktirde tüm ekonomik rahatlamalar sadece bir aldatmacadır ve çok kısa süreçlidir.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.