Borsa, Dolar ve Faiz Bilmecesi

Yaşar ERDİNÇ

Dün piyasalarda genel hava bulutluydu.

Borsa yaklaşık 600 puan artışla 83 bin seviyesinin üzerinde açılmasına rağmen, burada tutunamadı. Borsa ile dolar arasındaki ters korelasyon devam ediyor. Dünkü yorumumda doların ilk direncinin 2.6950 civarında olduğunu belirtmiştim. Dolar endeksindeki (DXY) yükselişle bu direnç yukarı geçildi ve dolar 2.71 seviyesinin üzerini gördükten sonra, saat 18:00’e doğru yeniden 2.6950 civarına geriledi ve şu an 2.7035 etrafında hareket ediyor. Faizlerde ise yukarı yönlü bir hareket vardı ve gösterge faiz yüzde 9.50’yi aştı ve 9.66 oldu.

Bu gelişmeler sonrasında en çok sorulan soru, borsanın nasıl bu kadar güçlü durduğu ve düşüşlere direndiği konusudur. Aslında Borsanın zayıf olduğunu söyleyeceğim. Şu an ciddi bir sıkışma var ve piyasa yaklaşık 3 haftadır dar bir banda (80.500-83.500) sıkıştı. Bu bantta kâr imkanları zayıfladığı için, bandın kırılmasına fazla bir zaman kalmadığını düşünü beklenmeli.
NOT!!! Bu sabah tam yarım saat ayırıp yazdığım yazının tamamı gitti…

Sadece yukarıdaki paragraf kurtarılabildi. Dolar konusunda ve borsa konusundaki görüşlerimi bugün TV’de izleyebilirsiniz… Yayına gitmek zorundayım.. Merkez Bankası’nın ne yapacağına ilişkin görüşlerimi bugün gazetesindeki köşemde yazdım. Buradan okuyabilirsiniz. 

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.