Borsa’da Alım Zamanı mı?

Yaşar ERDİNÇ

Endeks dün düşüşüne devam etti. Dolar/TL kuru 2.26 seviyelerinin üzerini gördü. Rusya’nın yabancı mal  varlıklarına el koymak için yasa taslağı hazırlanması dış piyasalarda da sert satışlara neden oldu…

bist-100-26-eylul 2014-d

Endeks dün düşüşüne devam etti. Dolar/TL kuru 2.26 seviyelerinin üzerini gördü. Rusya’nın yabancı mal  varlıklarına el koymak için yasa taslağı hazırlanması dış piyasalarda da sert satışlara neden oldu.  Yazımın başlığı borsada alım zamanı mı? şeklindedir. Eve alım mevsimi açılmıştır ama dalda olgunlaşan meyveleri  koparmalısınız. Çünkü daha sezon yeni açıldı bütün meyveler tam olgunlaşmış değil. Ham meyve acı olur. Bunun anlamı, endeks sanki 70.000-72.500 aralığına kadar gerileyecekmiş de siz de bunu biliyormuşsunuz da ama o seviyeye kadar gerileme olmasının da normal bir durum olduğunu kabul ederek, yavaş yavaş kademeli alıma geçip Eylül bilançolarının ve karlarının beklenmesi gerekir. Tek fiyattan tek hissede alım yapmak risklidir. Hangi kağıtlarda yavaş yavaş pozisyon açılmaya başlanabilir sorusu çokça geliyor ama  tabi ki cevaplamayacağım. Çünkü daha önce böyle zamanlarda 5-6 hisse ismi yazdığımda  bunların hepsi 1 ay içinde hedef fiyatlara ulaşmasına ve geçmesine rağmen beni manipülatör olarak ilan ettiler. Artık yeni SPK yasası bu konuda çok net. Durduk yere ceza yemek istemiyorum.

Herkes nasıl olsa bir aracı kurumdan işlem yapıyor. Araştırma birimlerine başvurun ve  alınabilecek hisseler listesini  ve bu listenin gerekçelerini isteyin. Kafanıza uyuyorsa alım düşünebilirsiniz. Bu aşamadan sonra da sabırlı olmalısınız, çünkü endeks bir günde hızlı bir yükseliş trendine şu ortamda geçmez. Aracı kurumunuz böyle bir hizmet vermiyorsa, sadece komisyon pazarlığı yapmanın işe yaramadığı ortaya çıkıyor. Demek ki komisyon pazarlığı yaparken, ayrıca kaliteli hizmet pazarlığı da yapmalısınız ki; bu piyasanın gelişmesine katkıda bulunabilesiniz. Sizler kalite talep etmedikçe, bu piyasa gelişmez. Hiç bir yabancı yatırımcı ya da kurum  rapor okumadan hisse almazken, yerli yatırımcılar rapor okumaktan nefret ediyorlar (okuyan çok kişi tanıyorum onları tenzih ederim). Herkese bol kazançlı günler.

“Borsa’da Alım Zamanı mı?” ile ilgili 2 yorum

  1. HOCAM BUGÜNKÜ YORUMUNUZ BİRAZ DEĞİŞİK OLMUŞ ?

    ENDEKSLE ALAKALI Bİ ÖNGÖRÜNÜZÜ OKUYAMADIK..

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.