Borsada Karışık Görüntü

Borsa güne yükselişle başladı. Daha sonra bir geri çekilme gördük.

Genel olarak dış piyasalarda olumlu bir hava var. Petrol fiyatlarındaki yukarı yön GOÜ’lerin borsalarını olumlu etkilerken, ABD borsalarında ralli beklentileri de küresel borsaları olumlu etkiliyor. Fakat petrol fiyatlarındaki artış bizim için pek de olumlu değil.  Dün açılışta endeks 76 bine yaklaşmış ama daha sonra gerileyerek gün içinde dalgalanma yapmıştı. Aşağıdaki grafik seans içi hareketleri 5 dakikalık bazda gösteriyor.

bist-22-kasim-2016

Grafikte görüldüğü üzere 76 bin seviyesinde bir direnç var. Endeksin bu seviyenin üzerine oturması durumunda en azından 77 bin seviyesine kadar bir yükseliş beklenebilir. Şu an tahta dengelerine baktığımızda, bir miktar satış tarafı daha yoğun görünüyor. Bunun sebebi 76 binde kısa vadeli direnç olması ve bu seviye aşılırsa, bu satış baskısı kalkmış olacak ve endeksin yaklaşık 500 ile 1000 puan arasında bir yukarı hareket yapması olasılığı artacaktır. Fakat bu aşamada, borsa düne benzer şekilde seans içi dalgalı bir seyir izliyor. Bugün için önemli destek 75.100 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyenin altına düşüş durumunda yeninde 74.250-74.500 aralığına kadar gerileme olur. Fakat bu tür bir hareketin olasılığını düşük görüyorum. Seansın başında yukarı yönlü açılış yaptıktan sonra, yeniden yükselişe geçmesi ise acaba “silkeleme mi var” sorusunu gündeme getiriyor. İşlem hacimlerine baktığımda ise silkeleme olasılığı düşüyor. Yani borsa  bu aşamada net bir yön belirtecek sinyali vermiyor. Fakat 60 dakikalık grafiklerde, en az 100-110 milyon lot işlem miktarı ile 76 bin üzerinde  kapanış yapıp, izleyen 3 saat içinde bu seviyenin altına düşmezse, yukarı hareket güçlenir. Bu arada dolardaki hareketlerin borsadaki hareketlere yön verdiğini de unutmamak gerekiyor. “Dolar aşağı borsa yukarı”, yada “dolar yukarı borsa aşağı” türünden bir ilişkiyi son bir haftadır izliyoruz.

Sonuç olarak, 76 bin kırılırsa 500-1000 puan arasında bir kazanç için kısa vadeli alım düşünülebilir. Bu durumda stop 75.300 olmalı. Ama genel olarak 75.300 ile 76.000 aralığındaki hareketin bir süre daha en azından ilk seansta devam etmesini bekleyebiliriz.  Herkese bol kazançlı bir gün olması dileğiyle…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.