Borsadaki Son Dinamikler…

Dün borsada beklentilerin çok üzerinde bir yükseliş oldu.

Endeks 78.500’ü yukarı kırmadan alım yapmanın riskli olduğunu belirtiyordum ve dün öğlen sıralarında yazdığım yazıda, çok güçlü bir talebin oluştuğunu ve 60 dakikalık grafiklerde 200 milyon lotun üzerinde işlem miktarı olduğunu belirttim. Bu nedenle de 79 bin üzerinde, endekse yakın hareket eden kağıtlarda da alım yapılabileceğini belirttim. Aşağıdaki grafik günlük hareketleri gösteriyor.

Günlük grafikte dün TKE göstergesi 80 seviyesinin üzerine çıkmıştı. Bugün 100 civarında bulunuyor. Dünkü artış çok yüksek oranda olduğu için, TKE göstergesi şu an 100 seviyesine yakın bulunuyor. Normalde bu tür zamanlarda endeksin bir gerileme yapıp daha sonra artışına devam etmesi çok daha sağlıklıdır. Eğer artış ivmesi bu hızla devam ederse düşüşler de çoks ert olur. Bu artış için şu an temel bir sebeb aradığınızda ilk karşınıza çıkan şey, değerlemelere göre hisselerin aşırı ucuz seviyede kalıyor olmasıdır. Aslında bir piyasa uzun süre ucuz kalabilir fakat, görünen o ki; doları satıp hisseye giriş yapan yabancılar var. Yatırımcı haklı olarak soruyor;

“Yabancı doları satıp aynı gün hisseye girebilir ama hocam, çıkarken nasıl olacak? Adamlar hisseleri sattıklarında 2 gün valör var. 2 gün sonra doların çok yükselmesi riskini nasıl alırlar?”

Bu bilgi doğrudur ama yabancılar genellikle T+0 sıfır ile çalışıyorlar. Hisselerini sattıktan sonra ve hatta satmaya niyetlendiklerinde, almayı düşündükleri dolarları 2 gün valörlü olarak alıyorlar veya  türev piyasalarda hedge ediyorlar. Bu yüzden, borsa yukarı giderken, dolar da yukarı gidebilir ve bu çelişki birkaç gün sürebilir, aynen son 3-4 günde tersini gördüğümüz gibi.

Endeksin teknik göstergelerine göre şu an ilk desteği 80.000 seviyelerinde bulunuyor.  Fakat en güçlü destek 79.500’dir ve bunun altında da 78.500 seviyesi vardır. Endeks tahminen  bir süre 80 bin civarında yani 79.500 ile 80.500 aralığında dalgalanacaktır. Bu aşamada normalde endeksin yükseliş trendinin devam etmesini ve en azından 82.500-85.000 aralığını görmesini bekliyorum ama her zaman ters gelişmeler olabilir. Burası piyasadır ne yapsa yeridir. Dolayısıyla olasılık düşük olsa da, bir haber ya da gelişmeyle 78.500 aşağı kırılırsa stop yapılmalıdır.  Fakat nromalde endeksin önce 80 bin civarında hareket ettikten sonra, dünküne göre daha düşük hacimlerle ve daha az iştahla yavaş ve istikrarlı bir artış yapmasını bekliyorum. Fakat arada bir ani alımlarla 500-750 puanlık artış olabilecektir. Yani ani alım dalgaları gelebilecektir. Piyasada herkes birbirini izleyecektir. Bizim kurumlar yabancıların ne yaptığını izlemeye devam edeceklerdir. Borsada pozisyonunuz varsa, korumaya devam edebilirsiniz. Eğer yeni bir düşüş trendine gireceğimize dair sinyaller alırsam, sizlerle yazılarımda paylaşırım.

Herkese bol kazançlı bir gün  dilerim…

“Borsadaki Son Dinamikler…” ile ilgili 1 yorum

  1. yaşar abi senin o kıymetli yorumlarının sayesinde gerçekten kendime bir yatırım oluşturabiliyorum teşekkür ederim saygı değer abiciğim. bir ricam var şuan adını burdan yazmıyoum bir hisse yorumu alabilirmiyim.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir