Ege Cansen – ‘4.0’ Dördüncü Sanayi Devrimi

Ege Cansen

Dördüncü Sanayi Devrimi son ayların en moda konuşma konusu haline geldi. İnternette arama yaparsanız bir saat içinde siz de “4.0” Sanayi Devrimi” üzerine bir makale yazacak kadar bilgi edinebilirsiniz.

İki üç ayda bir yaptığımız uzun söyleşilerin sonuncusunda Dünya Gazetesi Müdürü Hakan Güldağ, “Dördüncü sanayi devrimi hakkında ne düşünüyorsun?” diye sorunca anladım ki bundan bahsetmenin zamanı çoktan gelmiş.

HAYIR, AMA EVET

Bundan 20 yıl kadar önce de, kadim Yunan filozofu Heraklitos’un, “Değişmeyen tek şey değişmenin kendisidir” önermesiyle söze başlamak çok modaydı. Bu üfürmeden o kadar bunalmıştım ki “hiçbir şey değişmiyor” diye tepkici bir konuşma hazırladım. Bir üçgenin iç açılarının toplamı 180 derecedir, ışığın hızı da sabittir diye söze başlıyordum. Amacım değişimi yadsımak değil, “bilimsel bilginin” değişmeyenlerde olduğuna dikkat çekmekti.
Konuşmamın son sözü de “değişimi anlamak için, değişmeyeni kavramak gerekir” idi. Şunu söylemeden geçmeyeceğim. Aklınızda olsun: “4.0” Dördüncü Sanayi Devrimi” özellikle Alman bilişim şirketlerinin bugünkü ürünlerden çok daha pahalı yazılım ve donanım sistemleri satmak için bulduğu bir “pazarlama-reklâm” sloganıdır.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ. (Sözcü Gazetesi)

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.