Ege Cansen – Faizler inecek, indir!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de faizlerin indirilmesi meselesini uzun süredir kafasına takmış vaziyette. İster mevduat, ister kredi, ister tahvil-bono, isterse Merkez Bankası’nın belirlediği faizler olsun, bu musibetin her türlüsü mutlaka inmelidir diyor. Her fırsatta, her vesileyle çevresine ve yetkililere baskı yapıyor.

Ancak çok büyük ikna gücüne rağmen, faiz indirme babında istediği kadar etkili olamıyor. Mesela geçmişte Ali Babacan ve Erdem Başçı pek söz dinlemedi. Çünkü bu faiz indiriminin ekonominin hayrına olacağına inanmadılar.

Şimdi de ortalıkta Mehmet Şimşek çalısı duruyor. Erdoğan’ın emrini dinlemeyenler “faiz hızla inerse, döviz hızla çıkar” kanısındadır. Onların düşüncesine göre, döviz fiyatının ani ve yüksek artışının (yani devalüasyonun), Türk ekonomisine vereceği hasar, yüksek faizin verdiği ve verebileceği hasardan çok daha büyük olacaktır. Bu tasalarında yalnız değiller. Türk ekonomi esnafının çoğu da böyle düşünüyor. Onların ekonominin gidişatını kestirmek için baktıkları barometre, “faiz-metre” değil “dolar-metre”dir.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ. (Sözcü Gazetesi)

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir