Ekonomiden hiç mi umut yok?

Atilla Yeşilada

Twitter’de bir kadın takipçim kelimeleri tokat gibi vuruyor yüzüme: “Zaten sen hep kara haber vermeye bayılırsın!”. Ablam, iyi haber vardı da biz mi vermedik? Bak, sen Cuma gününü bekle, 1Ç2019 GSYİH bir önceki çeyreğe göre büyüme gösterecek, Berat Abim hemen gazı verecek: “Teknik resesyondan çıktık”. “Hızla normalleşiyoruz”. Ardından tatavacı basın alacak sazı eline: “Algı operasyonu tutmadı, dış düşmanlar ve onların vatan haini işbirlikçilerinin (bakınız FÖŞ) tüm çabalarına karşın Türkiye ekonomisi büyüdü!“

Bu aldatma ve kaçınılması imkansız akibeti geciktirme operasyonu 23 Haziran seçimlerine kadar devam edecek. Sonra çöküş itiraf edilecek ve IMF huzura çağrılacak.

Her gittiğim yerde soruyorlar: “Hiç mi umut yok ekonomiden? “ “HAYIR” diyorum. “İstikrar programı ve reform yoluna sapılmadan, S-400 krizi bitmeden ve IMF gelmeden umut yok”. Yıllar sürecek bir koma aşamasındayız.

Anlatayım. İlk sebebi Başkanlık Sistemi diye bir objenin varolmaması. Hergün değişen kararlar ve politikalarla yargının tamamen ele geçirilmiş olması kelle başı gelirin 9 bin doları aştığı bu modern ve karmaşık ekonomide planlama zorluğu yaratıyor. Hükümet ve bürokrasi yarın ne olacağını bilmiyorsa, işinsanı yatırım yapmaz, fon yöneticisi ve kreditör de bu ülkeye ayak basmaz. Hepimiz bir felç hali içindeyiz.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.