Çetin Ünsalan – Eleştirdi mi; dalga mı geçiyor?

Çetin Ünsalan

Kötü politikacıdan daha fenası ne biliyor musunuz; zekânızla alay eden politikacı… Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bir açıklama yaptı. Bu açıklamadan yola çıkarsak ya mensubu olduğu iktidarı ciddi şekilde eleştirmiş ya da vatandaş ile dalga geçiyor olması lazım.

 

2015 yılı bütçe rakamlarını ve 9 aylık bütçe gerçekleşmelerini açıklarken, kamunun lüks yerlerden çekileceğini söyledi. Özellikle kamu kampüslerinin daha mütevazı yerlere yapacaklarını ifade etti. Anlaşılan o ki Şimşek harcamalarda tasarruf vurgusunu yapıyor. Ama mevcut varken, yeni kampüslere geçerek ‘yapılacak harcama ne olacak’ onu soran yok.

 

Şimdi harcamalara atıfta bulunarak Mehmet Şimşek mensubu olduğu iktidarı mı eleştiriyor? O zaman sadece bir iki kalemden işin sağlamasını yapalım. Cumhurbaşkanı’na yeni uçak alındı mı? Maliyeti indirimlerle 120 milyon dolar. Verilen soru önergesini dikkate alırsanız, rakam 215 milyon dolara kadar çıkıyor. Bu mu lüksten kaçmak?

 

Gelelim bir diğerine… Yargı kararına rağmen Beştepe dedikleri, Atatürk Orman Çiftliğini katlederek yaptıkları namı diğer Aksaray’a harcanan para 600 milyon dolar. Üstelik Antalya Milletvekili Gürkut Acar’ın ‘örtülüden ne kadar harcandı’ sorusunun yanıtına, çevre katliamının maliyetine girmiyorum bile… Bu mu lüksten kaçmak?

 

Nereye harcandığı belli olmayan, bu nedenle de sokakların Suriyeli dilenciden geçilmediği konu için harcanan 4 milyar dolar’ı unutmadık. Köşkün artırılan yüzde 97 bütçesini de… Doğayı katlederek yapılan yapım maliyeti ile birlikte 36,3 milyar avro’ya mal olacak yeni havalimanını da…

 

Hepsinin üstüne 2 yıldır denetimi yapılamayan, üç sene daha Sayıştay raporu verilemeyeceği için ayrıntılarını tam bilemeyeceğimiz iktidar harcamaları… Bu mu lüksten kaçmak? Dönelim bütçe açığına… Ocak – eylül döneminde açık 11,9 milyar TL; yani yaklaşık 6 milyar dolar.

 

Sadece uçak ve köşk için yapılan ortadaki harcama, bütçe açığının yüzde 10’una denk geliyor. 2015 için Şimşek’in iyimser tahminlerle ortaya koyduğu 21 milyar TL’lik açığın da bugünkü kurla yaklaşık yüzde 5’ine…

 

Şimdi başa dönüp tekrar soralım. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu açıklamalarla mensubu olduğu iktidarı mı eleştiriyor; yoksa gözümüzün içine baka baka bizlerle dalga mı geçiyor? Aynı toplantıda memura 2015 için öngörülen zam miktarını yüzde 3 + 3 açıkladığına göre, iktidarını eleştiriyor olamaz.

 

O zaman geriye tek bir seçenek kalıyor. Bildiğiniz bizlerle dalga geçiyorlar.

 

[email protected]

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.