Osman Arolat – Günün, dünün iyi ve kötü ekonomik haberleri…

Osman Arolat

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Garanti Bankası destekli engelliler için “İşe katıl hayata atıl” projesinin basın toplantısına dün sabah katıldım.

Bakan Ayşenur İslam, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ve proje yönetmeni yardımcı Doçent Nejdet Karasu’nun bilgi verdiği proje, engellilerin iş yaşamına daha çok katılabilmesi, evde oturmaya mahkum kalmamasını amaçlıyor. İlk aşamada 6 aylık bir sürede 5 ilde yapılacak çalışmada engelli bireyler profesyonel iş koçları rehberliğinde uygun işlere yerleştirilip, iş yaşamına katılacaklar. Bunu 18 aylık ikinci dönem izleyecek. Şimdilik deneysel özellik taşıyan çalışmalar, özellikle kamu sektörü dışında engelli çalışan sayısını hızla artırmayı amaçlayan, başarıya ulaştıkça çok iyi sonuç verecek iyi bir gelişme.

Dünün bir başka iyi haberi Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bütçe ile ilgili açıklamaları. Şimşek, bu yılın 9 aylık aylık gerçekleşme sonuçlarını açıkladıktan sonra, “2015 bütçesinin sıkı para ve maliye politikalarının sürdürülüleceğini, seçim bütçesi olmayacağını”açıkladı. Şimşek, 9 aylık dönemde bütçe gelirlerinin yüzde 8.1 oranında arttığını, harcamalarda yüzde 10.5 artış olduğunu, bunun sonucunda geçen yıla göre aynı dönemde 4.5 milyar liralık kötüleşme ile dokuz aylık açığın 11.9 milyar liraya yükseldiğini açıkladı.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ. (Dünya Gazetesi)

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.