Facebook Libra bir gün gerçek olursa Türkiye’ye finansal etkisi ne olur?

Gökhan Şen

Facebook eski, gözden düşen iş modelini gözden geçiriyor. Organik olmayan büyüme stratejisi bunun sonucu. Instagram, WhatsApp bu uzun vadeli beklentiler ile alınan şirketlerden bazıları.

İnternet, teknoloji şirketleri gibi iş modellerini inceleyen uzmanlardan takip ettiğim kadarıyla şirketin eski vizyonu yeni dünyaya yetmiyor. Onlar da yeni dünyanın gelir getirecek ve müşteri tutacak ‘business’lerini hedefliyorlar.

İşte Libra bu yeni çağın çözümü, şirket için.

Çok kısaca Libra’yı etmek gerekirse, şirketin 2 milyardan fazla kullanıcısı kendi aralarında bir para birimi kullanacaklar. Bu değişim biriminin imi Libra olacak. Elinizdeki parayı fiyatı pek seyrek değişiklik gösterecek Libra’ya çevireceksiniz ve işlem tamam. Siz de artık Facebook Cumhuriyeti’nin bir parçasısınız. Libra ile ister kahve alın, isterseniz başka bir hizmet. Belki de Afrika’dan, Asya’daki halanıza harçlık yollamak istersiniz?

Peki değeri nasıl belirlenecek bu Libra’nın? Stablecoin / sabit kur (diyelim) olarak tasarlanan Libra ağırlığı Dolar ve diğer güvenilir para birimlerinden oluşan bir portföye yatırım yapacak sizin için. Böylece paranız erimeyecek. Hemen hep aynı kalacak. Sadece kısa vadeli minik değişimler olabilir. Meşhur blockchain / blokzincir üstünden hizmet verecek bu para biriminin transferinde Facebook dünya devleri ile çalışacak.

Hayaller gerçek olsa aşağı yukarı böyle bir yapı.

Libra projesinin kendisine değinmeyeceğim bu yazıda. Belki sonra. Ancak Türkiye’ye etkisi ne olur konusunu ele almaya çalışacağım.

TAHVİL-BONO PİYASASINDA NASIL YATIRIM YAPILIR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.