Kazım Çiloğlu – Faiz dolar kavgası gene yaşanacak mı?

Kazım Çiloğlu

7 Haziran seçimlerinden iki ay önce, nisan başında ulu orta ve dur durak bilmeyen bir faiz, dolar tartışması yaşanmış seçimlere öyle girmiştik.

1Kasım seçimlerine şunun şurasında iki haftadan az bir süre kaldı ekonomik açıdan bir söylem bir açıklama yok!

Her kes sus pus!

Oysa üç ay gerisine göre faizle çok daha yüksek

Enflasyon keza

Dolar hatta Euro kat be kat yüksek…

Tık çıkmıyor iyi mi?

Neden?

Harç bitti yapı paydos da ondan!

Şimdi iktidar tarafından, en büyük başarı ve ekonomik canlanma ve çözüm diye önerilenler ise bu günkü ekonomik noktaya gelmemizde tek başlarına tam yetkili ve etkin olan iki eski bakan!

Bozacının şahidi şıracı…

Diyelim ki son dönemlerde bu siyasi iktidar onların istediği şeyleri yapmalarını engelledi de böyle oldu!

İyi ama gene aynı idare önümüzde ki dört yılda gene aynı tavrı sergilerde isimlerin ne önemi kalacak ki?

Kim ne derse desin?

Önümüzde ki ekonomik yapı, çalışanların gelir düzeyini yükselmek, iç hammaddeye dayalı ihraç ürünlerinin imaline yönelmek ve özellikle iç tüketime yönelik üretim ağırlıkta olacaktır. Cari açığın düşürülmesi de bu yönde sağlanmaya çalışılacaktır.

Elbette bu kurulacak iktidarların siyaseten hazmedilmesine de bağlıdır.

Bu kültürümüzü ne yazık ki kaybettik. Oysa ekonomi, eğitim, çalışma hayatı, inanç ve sosyal yaşam hatta dış siyaset partilere göre değişmemesi gereken ortak uzlaşı konularıdır ama hey hat(!) bizde eline yetki geçiren, ilk önce bu temel değerler ile oynamayı ve kökünden sarsmayı bir marifet sayıyorlar…

İşte bu nedenledir ki gene temel ve sağlam enstrümanlar, döviz ve altın, bilemediniz kısa süreli faiz olarak öne çıkıyor.

Borsa bu süreçte daha çok günlük alım satımlar ve seçim son işlem gününde ve sonrasında alım satımlar ile oluşacak bir canlılık yaşayacaktır.

Ama bunların oluşmasında elbette ki ülke yöneticilerinin ve siyasilerin açıklamaları da çok önem kazanmaktadır. 

Dikkatten kaçan(!) en önemli sorun ise daha şimdiden, ”kuzu, kuzu gelecekler” diye bir davetin deklere edilmesi, siyasi partilerin uzlaşsalar bile, görev tevzisin de çok büyük müdahale ile karşılaşacağı görünmektedir.

İşte bu yüzdendir ki kim seçilirse seçilsin, iktidar oluşumu ve bakanlıkların dağıtımında ciddi sorunlar yaşanacak ve bu kargaşa da ekonomik açıdan hiç olumlu olmayacaktır.

Bu nedenle de, durum belirginle şene kadar finansal aktörler ve spekülatörlerin, orta yerde boy göstereceği, dalgalı ve bol köpüklü bir dönem yaşanacaktır.

Yapılacak en güzel davranış ise köpüklerin görüntüsüne kanma maktan geçiyor…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.