Haftaya Olumlu Başlangıç…

Yaşar ERDİNÇ

Borsa haftaya yükselerek başladıktan sonra en yüksek 77.989 seviyesi görüldü ve 78 bine değmeden biraz kar satışı geldi.

Bildiğiniz üzere bus eviyede bir direnç vardı ve psikolojik olarak bu seviyede kâr satışı gelmesi normaldi. Şu an Avrupa’da önemli endeksler yüzde 0.30 ile 0.90 arasında aşağıdalar. Dow ve S&P future’Şarı da yüzde 0.20 aşağıda hareket ediyorlar. Genel olarak AVrupa cephesi geri çekilirken BIST-100’ün yukarı hareketi de açılıştaki kadar güçlü değil ve zayıfladı.

BIST-7-03-2016

Dikey çizgi seansın açıldığı yeri gösteriyor. Bu grafik 5 dk’lık hareketleri sunuyor. Endeks şu an 77.500 civarında destek bulmaya çalışıyor. Avrupa’daki geri çekilmeyi izlemeye başladı. Tahminen bugün 77 bin ile 78 bin aralığında bir süre dalgalanacaktır. Bu hafta hem ABD’de hem de Avrupa’da veri gündemi zayıf bulunuyor. Dolayısıyla beklenmedik olumsuz bir haber gelmediği sürece yön arayışı içinde olacağını tahmin ediyorum. Bu haftaya başlarken eğitici bültende çok ayrıntılı bilgiler verdiğim için, fazla uzatmayacağım. DOlar/TL kuru 2.90’lı seviyeleri gördükten sonra şu an, 2.9225 seviyelerinde bulunuyor. Genelde 2.90 seviyesi destek olarak görev yapıyor. 2.90 civarına geldikçe dolara talebin arttığını görüyoruz. Bu hafta ve gelecek hafta için en önemli beklentiler Avrupa Merkez Bankası’nın perşembe günkü toplantısı ve Gelecek hafta Çarşamba akşamı da FED toplantısı olup, piyasalardaki genel olumlu havanın, bu toplantılara ilişkin olumlu beklentiler olduğunu söyleyebiliriz. AMB’nın toplantısında parasal genişlemenin artırılması veya negatif faizlerin daha da aşağı çekilmesi olasılığı var. FED’den de bir faizi artışı beklenmiyor olması satın alınıyor ama ondan sonra ne olacak? Bunu kestirmek güç. Şu an borsalar biraz geri çekildikten sonra perşembe gününe doğru yeniden artışa geçebilir. SOnrasında yine kar satışı göreceğimizi ve ardından da FED toplantısı beklentilerinin satın alınacağını düşünüyorum.

Herkese bol kazançlı bir hafta olması dileğiyle…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.