İlaç petrol, aşı borsalar…

Kazım Çiloğlu

Her ne kadar petrol varil fiyatlarının düşüşü, petrol üreten ülkelerin arasında ki anlaşmazlıklarla açıklanmaya çalışılsa da, corona virüsünün yayılması ve küresel ekonomiyi tepe taklak etmesi ile eş zamanlı olması çok manidar bir piyasa hareketi değil midir?
Düşünsenize, bu süreçte, petrol ithal etmek zorunda olan, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere bir oh çektiren ve nefes aldıran tek ekonomik olay, ham petrol varilinde ki 20 hata 19 dolarlara kadar inen fiyatlar değil de nedir?
Bu durum elbette en başta, bizim gibi yüksek ham petrol ithal eden ülkelerin bütçelerinden ayırdıkları döviz giderleri, hafife alınmayacak önemli bir geri kazanım oldu!
Bu açıdan bakınca, acaba dünyada büyük bir oran teşkil eden fakir ülke nüfuslarının daha fazla ekonomik bir yıkıma uğramasının önüne mi geçilmek istendi?
Buna paralel de, çok daha büyük bir insan göçünün önümü kesildi?
Zaten son on yılda dünya genelinde, fakir ülkelerden, zengin ülkelere doğru büyük bir insan göçü yaşanıyordu ve bu durumda gelişmiş ülkeler için en büyük sorundu!
Şimdi petrol neden bu virüsün ilacıdır dediğimize gelince;
Gözümüz kulağımız petrol varil fiyatlarında olsun
Eğer bir yükselme başlarsa?
Biliniz ki corona virüsünün ilacı bulundu…
Diğer yandan bir gözünüzde borsalarda olsun
Eğer bir yükselme orada da başlar ve devam ederse?
Hiç kuşkunuz olmasın, bu salgın belasının aşısı da bulundu demektir!
Asla unutmayalım ki para ve ekonomi bir tehlikenin geldiğini ve geçtiğini en iyi ve herkesten önce sezen ve hissedenlerdir…
Dünya bu beladan kurtulup tekrar sokaklara çıkabildiğinde ise en önde içlerine attıkları duyguları ve hevesleri dışa vuracak ve bir süre tüketime yöneleceklerdir.
Beraberinde ekonomide bir canlanma ve içe dayalı ham madde ile bir üretim patlaması da yaşanacaktır.
Elbette siyasette ve eğitim ile sağlık gibi ana dallarda da çok büyük ama olumlu toplumsal gelişmeleri de beraberinde getirecektir…
Petrol ve borsa yükselmeye başladı ise bu salgının sonu geldi, geçmiş olsun, dünya bu belayı da atlattı demektir.
İnşallah insanoğlu artık doğaya bakış açısını değiştirecek en maddi manevi büyük bedel ödediği bu beladan iyi bir ders almıştır?
Sözün özü;
Erken kalkan da, ileriyi önce gören de yol alır!

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.