Kısa Bir Dolar ve Borsa Analizi

Yeni haftaya başlarken, dolar/TL’de belirgin bir artış oldu. Geçen haftayı 4.0764’ten kapatan dolar, bu haftaya yükselişle başladı. Bunun en önemli sebeplerinden biri de, sayın Cumhurbaşkanı’nın hafta sonunda faizin indirilmesi gerektiğinden bahsetmesiydi. NTV’deki yayında şunları söyledi;

“…Altına endeksleyerek iş yaparsak daha kolay olur. İthalat, ihracatta yerli ve milli parayı önemsiyorum. Faizi ne kadar yükseltirseniz enflasyon da yükselecektir. Faizi indirdiğimiz anda enflasyon da düşecektir. Kur-faiz ilişkisini şu anda Batılılar gibi düşünmüyorum. Burada bizim için kur noktasında en ideal olanı şu yerli ve milli para konusudur ki kesinlikle iki kere iki dört, kur baskısını ortadan kaldırır. Faizi de düşürdükçe o da kuru ciddi manada aşağıya çekecektir.” (Kaynakhttps://www.yeniakit.com.tr/haber/cumhurbaskani-erdogan-faizi-indirdigimiz-anda-452354.html )

Şu an tüm piyasa yarınki TCMB toplantısına kilitlenmiş durumda ve piyasanın 50-75 baz puan faiz artışı (GLP’de) beklediği ve bunun da fiyatlara yansıdığı konuşuluyor. Daha önceki yazımda faiz artışı beklemediğimi belirtmiştim. Bu fikrimde değişiklik yok. Ama yatırımcılar yanlış soruyu soruyorlar. Şu an MB’nın faizi artıracağını veya artırmayacağını öğrenmiş olsalar sanki nasıl pozisyon alacaklarını biliyorlar mı? “Merkez Bankası Faiz artıracak mı? sorusu yanlış sorudur. Örneğin kişi, faizin 75 baz puan artırılacağına inanmış ve dolar/TL’de kısa pozisyon açmış olsun. Burada iki adet tehlike var; Birincisi 75 baz puan artış zaten fiyatların içindeyse, faiz artışı olsa bile dolar düşüşüne devam etmeyebilir veya çok kısa süreli bir düşüş yaşayabilir. İkinci daha büyük tehlike ise; Faizin artırılmamasıdır. Bu durumda dolarda hızlı yükseliş olabilir ve yatırımcı terste yakalanır.

İşte bu nedenle bu tür zamanlarda “Faiz artacak mı?” sorusu yanlış sorudur. Doğru soru ise, “Beklentim doğru çıkarsa, sonraki hamlem ne olacaktır? Kârımı nerde realize edeceğim?” sorusu ve “Beklentimin tersi olursa ne kadar zarara katlanacağım?” sorularına verilecek cevaplardır. Yani çift taraflı düşünmek gerekiyor. İşte bu nedenle oturup da, MB faizi artırır mı, artırmaz mı? diye gaipten gelecek sesi beklemek yerine, senaryonuzu oluşturun ve bu senaryoya göre pozisyon alın. Tersine durum ortaya çıkarsa ne yapacağınıza şimdiden karar verin (B Planı). Ama bana göre, akıllı yatırımcı şu an pozisyon almaz, MB’nın kararını bekler ve bu kararı gördükten sonra daha sağlıklı karar verebilir.

Borsa güne düşüşle başladı ve 110.250 desteğinde tutunuyor. MB’nın kararı açıklanana kadar endekste genel olarak sıkışık bir seyir ve düşük işlem hacmi bekliyorum. Tabi ki MB kararı öncesinde beklenmedik gelişmeler olmazsa. Dolar/TL kurunda da 4.0750 üzerinde yatay sıkışık hareket bekliyorum. Gelecek her haber veya yeni gelişme bu fikirlerimi değiştirebilir.

Bol kazançlı bir hafta olmasını dilerim.

“Kısa Bir Dolar ve Borsa Analizi” ile ilgili 5 yorum

 1. SAYIN HOCAM SEÇİM ÖNCESİ MERKEZ BANKASININ FAİZ ARTIŞI YAPAMAZ BU BENİM ŞAHSİ DÜŞÜNCEM BU DOGRULTUDA BU GÜN DOLARDA POZİSYON ALMAMIZ GEREKİR BENİM DÜŞÜNCEM NE KADAR DOGRUDUR BİLEMİYORUM

 2. Hocam merhaba,
  Sayın Cumurhun başı ve yaverleri Mikrofon gördükleri her yerde Faiz indirilmeli fetvası vermese , bunun yerine bu konularda Merkez Bankasındaki finansçılar arıcılığı İle açıklamalar ve yönlendirmeler yapılsa, piyasalarda bu kadar baskı ve volalite oluşmaz.biz küçük yatırımcılar yön ve aksiyon hususunda daha rahat olacağız amma ..
  Nerde öyle Cumhur nerde öyle yaver …

  Ömrü hayatımda Bir Trabzon sporun şampiyonluğunu birde bu ülkeyi bu milleti aklı başında herkesin kendi işini yaptığı yöneticilerin yönettiğini görmek dileğimle..

  Sağlıkla ve sevdiklerinizle kalın

 3. “Faizi ne kadar yükseltirseniz enflasyon da yükselecektir. Faizi indirdiğimiz anda enflasyon da düşecektir.” …. (yukarıdan alıntı)
  O zaman, kaldırın ya da sıfırlayın faizi ve enflasyonu da sorun olmaktan çıkarın ve tüm dünya neresiyle gülerse gülsün… Boşverin ekonomik dinamikleri, gerçeklikleri… Zaten faiz de günah!… “Ben yaptım, oldu” ile yönetiyorsunuz koca ülkeyi, ya da yönettiğinizi sanıyorsunuz; çünkü, durum ortada, elinizde güç de var, neden şimdiye kadar zaman harcadınız ki?… Kaldırın şu faizi… Böylece belki TL rezerv para birimi de olur… Ekonomi bilimi yeni bir dinamik kazanır, ve şimdiki gibi sadece bazı ülkeler değil, tüm dünya kıskançlığında çatır çatır çatlar…

 4. Hocam yeni yorumunuzu sabırsızlıkla bekliyorum lütfen geciktirmeyin
  Ayrıca tupras ile ilgili birçok yatirimci sizden birkaç cümle bekliyor sizden çok ricam ediyoruZ

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir