Kısa Bir Not

Yaşar ERDİNÇ

Dün piyasalarda Yunanistan etkisi vardı ama, daha önce twitterda duyurduğum üzere, bu etki çok ciddi bir olumsuzluk yaratmadı.

Dün BIST-100 açılışta geldiği dip seviyenin altında kapanış yaptı ama bunun sebebi Yunanistan konusu değil, Suriye ile savaş konusu ve Bankaların Mayıs ayı Kâr rakamlarının beklentilerin çok altında kalmasıydı.  Euro-dolar paritesi 1.12 seviyelerine kadar yükselirken dolar/TL kurunun 2.68’leri görüp yeniden 2.70’e doğru gelmesi ve BIST-100 endeksindeki geri çekilmenin devam etmesinin iki önemli nedeni Suriye ve Bankaların karlılığı konusu olduğu için,  bugünkü hareketleri de bu bağlamda düşünmek gerekecek.

Suriye’ye bir müdahale olur mu? Sorusunun cevabını bilmiyorum ve piyasa da bilmiyor. Bu yüzden bugün piyasalar stresli kamaya devam edebilir. Bugün olacak gelişmeler Yunanistan veya euro-dolar paritesi ile ilgili olmayacaktır.  DÜn açılışta bunun etkisi vardı ama kapanışta etki değişti. Ülke ciddi bir maceraya sürükleniyor görünümü var. Bu tür durumlarda genellikle izlemede kalmakta fayda vardır. Suriye konusu olmasaydı, dolar/TL kuru 2.66-2.67 aralığına kadar gerileyecekti. Çünkü euro-dolar paritesi hızla yükselirken, DXY endeksi sert düşmüştü. TL’nin negatif ayrışmasının nedeni savaş isteğidir. Eğer bir uçağımız o sınırı geçer de bombalama yaparsa, bu bataklığa iyice girmiş olacağımız için doların nereye kadar yükseleceğini bilemem. İnşallah sağ duyu galip gelir.

Herkese bol kazançlı günler…

“Kısa Bir Not” ile ilgili 2 yorum

  1. sayın hocam yunanistanın bu durumu türkiyedeki finansbakıda etkilermi.ynanistanda biliyorsunuz mevduat çekimi durduruldu.bu finansbankı nasıl etkiler.teşekür ederim,iyi günler

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.