Dolar 2.65’i Kırdı, Borsa’nın Tadı Yok

Yaşar ERDİNÇ

Dün günün en önemli gelişmesi dolar/TL kurunun 2.65 direncini aşarak 2.67 seviyesinin üzerine çıkmasıydı. Bu sabah itibariyle dolar TL kuru 2.6675 seviyesinde bulunuyor.

Borsada ise aşağı yönlü hareket vardı. ENdeks açılış sonrasında 83 bini yukarı zorlasa da, sonrasında zayıfladı ve satış baskısıyla beraber 82 binin altına geriledi. Kapanış 81.937 seviyesinden oldu.

Neler oluyor derseniz, gözle görünür olan ve bariz olarak şu oldu da dolar yükseldi, borsa düştü diyebileceğimiz bir konu yok. Hani bazen insanlar kendilerini çok keyifsiz hissederler. Hiç bir şeyden tat almazlar. Aslında rahatsızlıkları vardır ama ayakta geçirmek isterler. Şu an Türkiye’nin durumu da benzerdir. Rahatsızlığımız ileriye dönük belirsizliklerdir. Özellikle de seçim belirsizliği ve seçim sonrasında yeni ekonomi yönetiminin şekillenmesi belirsizliği şu an yabancıları ürkütüyor. Bu konuda korkulu riya görmektense uyanık kalmayı yeğliyorlar. Tahvil ve bono piyasası adeta kurumuş bir çeşmeye benzerken, hissede de yabancı takası yeniden dip seviyelere gelmiş durumda. Sonuç olarak, satış yapan yatırımcıların dolarlarını alması ve aynı zamanda dolar endeksinin de yukarı gidiyor olması dün doların 2.65’i geçmesine neden oldu.

Borsa ve dolar konusunda genel görüşlerimi bildiğiniz için tekrar etmeyeceğim. Seçim ve seçimden sonraki bir aya kadar olan süre içinde dolardaki ve borsadaki genel stresli havanın pek değişeceğini düşünmüyorum. Ama bazı günler bazı haberlerle hava düzelecek ve güneş açacak. Fakat bunların hiç biri borsada sağlıklı bir yükseliş trendini, dolarda da sağlıklı bir denge seviyeyi sağlamayacaktır.

Dolar’da 2.60 seviyesi yeni destek olmaya adaydır. Daha önceki 2.55-2.56 seviyesi artık yukarı kaymış durumdadır. Kısa vadeli destek ise 2.6450-2.6525 olarak verilebilir. Borsada 83.000-83.500 seviyelerindeki direnç kendini yeniden göstermiştir.  ENdeksin 1 haftalık bir süre içinde yeniden 80.000-80.500 seviyelerine kadar gerilemesi olasılığı, 83.500’ü yukarı kırma olasılığından fazla görünmektedir.

Herkese bol kazançlı bir gün olmasını diliyorum.

NOT: Bugün gazetesinden yazdığım “Net hata noksan’a Aile Yaklaşımı” yazısını okumak için burayı tıklayınız. 

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.