Merkez Bankası Kararı Öncesi…

Yaşar ERDİNÇ

Bildiğiniz üzere sıkça yorum yazmıyorum. Çünkü son iki haftada görüşlerimi değiştirecek bir gelişme olmadı.

Son iki üç haftadır genel olarak hisselerde pozisyonların korunmasını ve beklemede kalınmasını önerdim. Endeks ilk seansta 89.083 seviyesini gördü ve ilk seansı 88.932 seviyesinden kapattı. Saat 14:00’de Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklanacak. Piyasa en azından 25 baz puan indirim bekliyor. İndirimin 50 baz puan veya daha yüksek olabileceği görüşünü paylaşanlar da var. Ben hafta başından bu yana oluşan gelişmelere gördükten sonra, piyasa gibi düşünüyor ve 25 ya da 50 baz puan indirim bekliyorum. Faiz kararı sonrasında, piyasada dalga boyları artacaktır.

Eğer 25 baz puan indirim olursa, şu  hareketlerden birini görebiliriz.

1. İlk anda bankalar başta olmak üzere hisselere talep gelebilir endeks 200-250 puan yukarı gidebilir ama bunun güçlü ve uzun soluklu olmasını beklemem. Kâr satışı yapmak için suni yukarı hareket olduğunu düşünürüm. Ardından kâr satışları ile endeksin 88.500 altına gerilemesini bekleyebiliriz (olasılık yüzde 45).

2. TCMB’nin faiz indirimi 25 baz puan olursa, ilk seçenekteki hareketin aksine eğer ilk bir dakikada endeks 89 bin seviyesini aşamıyorsa, bunu satış baskısı izleyebilir ve endeksi 88.000-88.300 aralığına kadar çekebilir (olasılık yüzde 45).

3. Endeks önce fazla reaksiyon vermez, hafif bir satış gelir ama ardından borsa yükselişine devam ederek 89 bin direncini kırarak 89 bin 500’e doğru gider (olasılık yüzde 10)

Eğer MB faizleri 50 baz puan indirirse,

1. Endeksteki tepki yükselişi 500 puandan fazla olur. Alt kademelerde alıcılar artar, endeks ilk anda gördüğü en yüksek seviyenin 200-250 puan altında yatay hareket etmeye başlar. Yeniden 89 binin altına düşüş olmadığı sürece beklemede kalınabilir (yüzde 30 olasılık)

2. Endeksteki ilk tepki yükselişi 200-300 puan civarında olur. Bunu kâr satışları izler. Ama  kâr satışları güçlü olmaz ve endeks belirgin bir gerileme yapmaz ve haberin duyulduğu ilk anda görülen en yüksek seviyenin üzerine çıkarak yükselişine devam eder (yüzde 30 Olasılık).

3. Endeks ilk anda 500 puan civarında yükselir. Daha sonra 89 bin seviyesinin altına geriler ve 88 bin civarına kadar düşüş olur, 87.500 seviyesi destek görevi görür (Yüzde 40).

Eğer MB Faiz İndirimi yapmazsa;

Bu durumda bankalar başta olmak üzere, BİST-100’e satışlar gelir. Kağıtlar öğle öncesi kapanışlarının altında açılır. Endeks 87 bin seviyeleirne kadar gerileyebilir. Bu durumda alım için endeksin en azından 87.000-87.500 seviyelerine gerilemesi beklenmeli… Faiz indirimi olmadığı halde endeks yukarı gidiyorsa, satış yapıp beklemek daha anlamlıdır.

Faiz indirimi mi? Yoksa Avrupa Merkez Bankası mı (AMB)?

Borsa üzerinde faiz kararının etkisi geçtikten sonra, gözler AMB’nda olacak. Şu an aslında borsayı güçlü kılan en önemli etken, İsviçre Merkez BAnkası ve Danimarka Merkez Bankası’nın kararları oldu. Piyasalar Draghi’nin 550 milyar euro tutarında devlet tahvili alımı yapacağını düşünüyor. Fakat hem İsviçre hem de Danimarka’nın ne olacağını önden duyup ön hazırlık yapmış olmaları nedeniyle AMB’den sürprizler de gelebilir. Yani perşembe günü (22 Ocak) AMB’den eğer çok agresif (örneğin 1 trilyon euro)  bir tahvil alım kararı çıkarsa bu durum birçok şeyi değiştirir.  Yani şoklama yapılmış olur. Fakat karar 500 milyar Euro civarında bir tahvil alımı olursa, beklenen bir karar olacağı için, bundan sonraki süreci diğer beklentiler belirleyecektir.  28-29 Ocak’ta yapılacak FED toplantısı en önemli beklenti olup, piyasaların bu toplantıya kadar pek de keyifli olmayacağını düşündüğüm için, özellikle AMB kararına kadar borsanın güçlü durmaya devam edebileceğini, ama AMB kararı sonrasında genelde aşağı yönlü bir trend oluşturmaya başlayacağını düşünüyorum. Bu yüzden de tepe seviyelere yaklaştığımızı söylemek mümkün ama kısa vadede beklentiler olumlu olduğu için  endeksin bir hafta içinde 87.000 ile 91.000 aralığında dalgalanmasını bekliyorum.

MB: kararı sonrasında kısa bir yorum vereceğim…

NOT: Bu hafta sonu İzmir’de yapacağımız eğitime katılmak isteyenler burada verilen linkten başvuru yapabilirler. Eğitim sonrasında Webinar üzerinden uygulamalı eğitimler de yapılacaktır.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.