Mahfi Eğilmez – 2050’de Türkiye Ekonomisi Kaçıncı Sırada Olacak?

Mahfi Eğilmez

Ekonomiler çeşitli ölçülere ve kriterlere göre sınıflandırılırlar.

Gelişmiş ekonomiler ve gelişmekte olan ekonomiler sınıflandırması bunun en bilinen ve en kapsamlı olanıdır. Ne var ki bu sınıflandırma ekonomiler arasındaki farkları ortaya koyabilmekte yetersiz kalıyor. O nedenle bu genel sınıflandırmanın içinden bazı ekonomiler ayrıca gruplandırılıyor.

Gelişmiş ekonomiler içinde en gelişmiş olanlarının yani ABD, Kanada, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya’nın oluşturduğu gruba G7 deniyor (buradaki G grubun ilk harfi. İngilizce açılımı Group of Seven.)

Gelişmekte olan ekonomiler içinden de 20 – 25 kadar ekonomi yükselen piyasa ekonomileri (emerging markets) adlı bir kategoriye yerleştiriliyor. Yükselen piyasa ekonomileri grubunu bir çeşit gelişmişler kategorisine terfi ligi gibi düşünebiliriz. Ne var ki hem sayının çokluğu hem de sınıflandırmayı yapan kurumlara göre bu sayının 20 ile 40 gibi çok farklı bir aralıkta alınması karışıklıklar yarattığı için PriceWaterhouseCoopers danışmanlık şirketinin (PwC) E7 başlığında yaptığı sınıflandırma en anlamlısı gibi görünüyor (buradaki E emerging’in ilk harfi. İngilizce açılımı Emerging Seven.) Buna göre E7 ekonomileri Çin, Hindistan, Brezilya, Rusya, Endonezya, Meksika ve Türkiye’den oluşuyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ. (Mahfiegilmez.Com)

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.