Petrol Ve Altın’da Sert Yükseliş

Dün FED kararlarının etkisiyle sert bir artışla açılan borsa gün boyunca, yatay hareket sergiledi ve olumlu açılış sonrasında yeni yönünü belirlemek…

endeks-20-haziran-2014

Dün FED kararlarının etkisiyle sert bir artışla açılan borsa gün boyunca, yatay hareket sergiledi ve olumlu açılış sonrasında yeni yönünü belirlemek konusunda beklemede kalmayı tercih etti.  Bu sabah itibariyle dış piyasalara baktığımızda en sert hareketi altında görüyoruz. ABD’nin Irak’a hava saldırısını konuşmaya başlamasıyla altın 1322 onz/dolar seviyesine kadar çıktı. Ayrıca, FED kararları sonrasında ABD’de faizlerin daha uzun bir süre düşük kalacağı beklentisi, Altını artıran diğer bir unsur. Aynı anda Brent petrolde de yükselişler mevcuttu. Bu durum Irak konusundaki gelişmelerin piyasalar üzerinde etkili olmaya devam edeceğini gösteriyor. Irak konusundaki gelişmelere baktığımızda ise; durumlar gerçekten çok karışık. IŞİD rafinerilere ve Irak’ın kzueyine saldırılarını sürdürüyor. Dolayısıyla bu cephede ABD müdahalesi de dahil olmak üzere, farklı gelişmeler olabilir. Piyasaların bu gelişmelere nasıl tepki vereceğini kestirmek bu aşamada çok net değil. Irak bizim kuzey komşumuz olup, buradaki gelişemeler ister istemez Türkiye ekonomisi ve piyasalar üzerinde etki yaratabilir. Öte yandan petrolün yukarı hareketi de bizim için iyi haber değil.  Irak ikinci en büyük ihracat yaptığımız ülke olarak dikkati çekiyor ve ihracat durma noktasına geldi. Bu durum cari açık üzerinde de olumsuz baskı yaratabilir. Fakat piyasaların bu gelişmeleri daha ne kadar fiyatlayacağını bilemiyoruz. Bu açıdan borsadaki bugünkü hareketler önemli olacaktır.

Dış piyasalar baktığımızda ABD endeksleri dünü yükselişlerle kapattılar. Fakat ABD vadeli endeksleri bu sabah yüzde 0.5 civarında aşağıda bulunurken Asya cephesinde  geri çekilmeler var. Saece hong Kong biraz yukarıda bulunuyor. BOrsa’daki hareketlere ve teknik duruma baktığımızda ise, son düşüş sürecinde bazı kağıtlar bu düşüşe çok az reaksiyon verdiler ya da yükseliş bile sergilediler.  Bu hisselere baktığımızda, genellikle Haziran finansal tablo beklentileri olumlu olan senetler olduğunu görüyoruz. Bu aşamada endeksi çok etkileyen Banka ve Holdinglerde endekse paralel seyir görmeye devam edebiliriz. BIST-100 endeksi teknik olarak dün açılışta önemli bir boşluk oluşturmuştu. Bugün bu boşluğu dolduracak bir geri çekilme görebiliriz. Açılış sonrasında, endeks 78.500 seviyesinde tutunmaya çalışacaktır. Bugün yukarı hareket olasılığı, aşağı hareket olasılığına göre daha yüksek olduğundan, açılışta alım yapmadan beklemede kalmak daha anlamlı. Endeksin en güçlü desteği ise, 78.000 civarında olup, Irak’tan ekstra olumsuz haberler gelmezse bu seviyenin aşağı kırılmasını şu an için beklemiyoruz.  Hafta sonu riskini almak istemeyen yatırımcılar alım konusunda temkinli olacaklardır. Dolar dün 2.1450 seviyelerine kadar yükselmişti fakat bu sabah yeniden 2.1385 seviyelerine gerilemiş durumdaolup stresin bir miktar azalmaya başladığını gösteriyor. . Herkese bol kazançlı bir gün olması dileğiyle..

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.