Piyasalardaki Son Gelişmeler, Borsa ve Dolar

Yaşar ERDİNÇ

Piyasalar haftaya tereddütlü başladı. Özellikle Rusya-Türkiye ilişkilerine ilişkin gelişmeler genellikle gün içi hareketleri belirledi. Dolar/TL kuru bu sabah 2.90 civarında bulunuyor. Bu cephede stresin bir miktar azaldığını görüyoruz. Rusya ile ilişkilerin yaratabileceği sorunların boyutu fiyatlara belirgin bir şekilde girmiş durumda. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa’dan “Eteklerindeki taşı döksünler bekliyoruz biz de konuşacağız” mesajını gönderdi ve “kendi bilgisi dahilinde IŞİD’den petrol alındığı haberlerini yalanlayarak bunların iftira olduğunu söyledi. Dün sabah saatlerinde Putin ile görüşme yapılacağı bildirilmiş daha sonra da Kremlin bunu yalanlamıştı ve şu an kadar bir görüşme olduğuna dair bir haber yok. Kısa vadede Rusya’nın ekonomik ambargosu özellikle turizm sektörünü vuracak. Ayrıca yaş sebze meyve ihracatçıları da sıkıntıda bulunuyor. Kısa vadede ekonomik ambargoların hemen kalkmasını beklemek yanlış olur. Fakat bu gelişmeler dün de fiyatlanmaya devam etti.

BIST-100-01-12-2015

BIST-100 endeksi güne yükselişle başlamasına rağmen, gün boyunca süren işlemlerde en düşük 75.100 seviyelerini görerek 75.232 seviyesinden kapandı. Bu sabah Asya cephesinde borsalarda genelde olumlu bir hava var ve düne göre yükselişler söz konusu. ABD borsaları ise haftanın ilk gününü %0.40-0.50 aralığında düşüşlerle kapattılar. Avrupa cephesinde ise dün artışlar vardı. Bu hafta ABD’den önemli veriler gelecek. Bu verilerin neler olduğu aşağıda verilmiştir. En önemlisi ise ISM imalat sanayi endeksidir. Yarın açıklanacak veriler arasında ise ADP istihdam verisi önemli olacaktır.

1 Aralık Salı

16:45/ABD/İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI)/Kasım/Önceki: 52.6

17:00/ABD/İnşaat Harcamaları (aylık)/Ekim/Beklenti: + % 0.6/Önceki: + % 0.6

17:00/ABD/ISM İmalat Sanayi Endeksi/Kasım/Beklenti: 50.5/Önceki: 50.1

17:00/ABD/ISM Ödenen Fiyatlar Endeksi/Kasım/Önceki: 39.0

Borsanın bugün 75 bin seviyesindeki desteğini güçlendirmeye çalışacağını düşünüyorum. Yine de dün de belirttiğim üzere,73.750-74.250 aralığını test edebilir ama bu durum yatırımcıda stres yaratabilecek olsa bile, teknik olarak çok ciddi bir hareket olmayacaktır. Az önce borsa açıldı ve düne göre yüzde 0.56 yukarıdayız. Endeks 75.600 civarından işlem görüyor. Teknik olarak 75 bin civarının destek olması beklenir fakat, bu hafta ABD’den gelecek verilerin stresi nedeniyle yukarı yönlü güçlü bir hareketin olması olasılığı düşük. Fakat özellikle cuma günü tarım dışı istihdam, işsizlik ve saatlik ücretler verisi açıklandıktan sonra fiyatlar oturacaktır. Bu yüzden endeksin bugün 76 bin üzerinde kapatmış olması bile önemli bir hareket olarak kaydedilmesi gerekir. Borsa izleme ve bekleme modunda kalabilir. Yani yatırımcı için, sıkıcı olacaktır. Yeni uygulamalar nedeniyle dün yatırımcılar tedirgindi ama önemli bir aksaklık olmadı. Fiyat adımlarının küçültülmüş olması aslında günlük ve haftalık bazda getirileri çok fazla etkilemeyecektir. Borsa yatırımcısının beklemede kalması anlamlıdır.

Dolar/TL kuru ise 2.88-2.93 aralığında dalgalanmaya devam edebilir. Özellikle 2.87 veya altındaki seviyelere görülürse dolara alım geleceğini düşünüyorum. Bu sabah piyasalar açısından olumlu başladı dileriz böyle devam eder. Herkese bol kazançlı bir gün olması dileğiyle…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.