PPK öncesinde Piyasalar

Borsa dün düşüşle açıldıktan sonra, dünkü yorumumda belirttiğim üzere 74.500 civarında destek buldu ve sonrasında yükselişe geçerek 75.250 seviyesindeki direncini yukarı kırdı.

Bu direncin kırılmasıyla birlikte alımların hızlandığını gördük. Kapanış ise 75.861 seviyesinden oldu. Teknik olarak 75.250 direnci kırıldığı için, yeni hedefin 76.500-78.500 aralığı olduğunu söyleyebiliriz. Bu arada, dün endeksin döndüğü 74.500 seviyesi de güçlü bir destek konumuna dönüşürken, 75 bin civarı bugün için destek görevi yapacaktır. Teknik göstergeler, son bir haftadır alımların güçlü olduğunu gösteriyordu. Olumlu bir hava var ve bu hava en azından bayrama kadar devam edebilir. Yatırımcılara dün  belirttiğim şekilde bugün de beklemede kalmalarını öneriyorum. Eğer dünkü düşüş sırasında alım yapan varsa onlar da bekleyebilirler. Borsa yükselirken gösterge faizin düşmekte direnmesi aslında iyi değil, ama bu aşamada henüz alarm vermiyor.

Bildiğiniz üzere bugün TCMB’nin PPK toplantısı var. Genellikle faizlerde bir değişim beklenmiyor. Özellikle koridorun üst seviyesinde asla bir değişim beklenmiyor. Daha önce TCMB koridoru daraltacağını söylemişti ama, FED faizleri değiştirmediği için bu koridor daraltma işini de sonra ya bırakabilirler.  Sürpriz olmazsa, faizlerde bir değişim ben de beklemiyorum. HAydi oldu diyelim, bu da koridorun alt bandında 25 baz puanlık bir artış olabilir.

Çin’in flash imalat PMI endeksi açıklandı ve 47.5 oldu. Önceki veri 47.3 seviyesindeydi. Bir önceki verinin üzerinde gelmesine rağmen, hala son 6 ayın en düşük seviyelerinde bulunuyor. Fakat en azından düşüşün durması piyasalara moral vermiş görünüyor. Asya cephesinde bu sabah hava olumlu. Dün ABD borsa endeksleri de yükselişteydi. Çok fazla olmasa da Avrupa borsaları artıda kalmayı başardılar. Yani dışarıdan kaynaklanan bir olumsuzluk yok.  Yarın ve perşembe günü, FED üyesi Dennis Lockhart ve FED Başkanı Yellen konuşacak ama bu konuşmalardan bir sonraki toplantıya ilişkin net bir sinyal vermeyecekler ve yine verilere bağlı karar vereceklerini söyleyeceklerdir. Dün ABD’de ikinci el konut satışlarında beklenenin üzerinde düşüş vardı. Yüzde 1.7 düşüş beklenirken yüzde 4.8 düşüş olunca, bizim piyasaları da olumlu etkiledi.

Bu sabah dolar/TL kuru 3 TL seviyesinde bulunuyor. Dün yine 2.98’li seviyeleri gördü ve yeniden 3’e yanaştı. Dolarda bugün ve yarın  2.98-3.02 arasındaki bantta dalgalanmanın devam etmesini bekleyebiliriz. Herkese bol kazançlı bir gün dilerim.

NOT: Sadece bu haftaya mahsus olmak üzere, bülteni alamayanlar burayı tıklayarak bülteni indirebilirler.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.