Tüketici güven endeksinin mesajı

Dün tüketici güven endeksi açıklandı ve tüketici güven endeksi, eylülde geçen aya göre yüzde 6,1 azalış göstererek 2009 yılının Ocak ayından bu yana en düşük seviyesini gördü.

Bu endeksi TÜİK ve TCMB birlikte yürüttükleri anketle hazırlıyorlar. Ağustos ayında 62,35 olan endeks, bu ay 58,52 oldu.

Anket sonuçlarına göre hanehalkı, kendi maddi durumu konusunda geleceğe dair endişeler yaşıyor ve son 1 aylık dönemde hanehalkının maddi durum beklentileri yüzde 4,7 azaldı. Geçen ay 86,17 olan endeks, bu ay 82,08’e geriledi. Yani insanlarımız gelecek 12 aylık dönemde maddi durumlarının daha iyi olmayacağını beklemiyorlar.

Genel ekonomik duruma ilişkin beklentilere baktığımızda ise ağustos ayında 77.60 olan endeks 72.04’e düştü ve yüzde 7.2 azalmış oldu. Bu anket yapılırken işsiz sayısında artış bekleyip beklemedikleri de soruluyor. Son verilere göre halkımız işsiz sayısının artmasını bekliyor.

En büyük düşüş ise, tasarruf etme ihtimali sorusunda gerçekleşti. Tüketiciler gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin azaldığını söylüyorlar. Ağustos ayında 22.16 olan endeks sayısı eylül ayında 18.11’e düştü. Yani yüzde 18.3 oranında bir azalma var. İnsanların gelirleri eriyor. Özellikle de son dönemlerde enflasyonun, döviz kurları yoluyla artışa geçmesi ve iş kaybetme korkusu vatandaşı ciddi biçimde etkilemiş ve olumsuz beklentilerin artmasına neden olmuş durumda.

Bugün Gazetesi’ndeki köşe yazımın devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.