Sanayide borçtan çıkış yolu

Abdurrahman Yıldırım

– wp:paragraph –>

– /wp:paragraph –>

– wp:html –>
500 Büyük Sanayi Kuruluşunda özvarlıklar yüzde 33’le tarihi dip, borçlar ise yüzde 67 ile rekor düzeye yükseldi. Yüksek faiz ile kur şokunu aynı yılda yiyen sanayi şirketleri için, çıkış yolu daha fazla kredi kullanmaktan veya borçlanmaktan geçmiyor. O tarafta deniz bitti arttık. Şimdi sermayeleri güçlendirmek, sermaye piyasasını kullanmak, ortaklıklar kurmak, birleşmek zamanı.
– /wp:html –>

– wp:paragraph –>

Her yıl İstanbul Sanayi Odası tarafından yapılan 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırması önemli bilgiler içerir. Anketle sanayide ciro, istihdam, ihracat, sermaye, borçlar, kar, özvarlık karlılığı gibi konularda büyük sanayi kuruluşlarının nereye doğru gittiğinin resmi çıkar ortaya.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

DIŞ VE DIŞ DÖVİZ KREDİSİ 317 MİLYAR DOLAR

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

– Sanayi sektörü yatırımlarını genellikle dış kaynakla yaptığından borçları da dolar veya Euro üzerindendir. Finansal olmayan kuruluşların dış borcu 159 milyar dolardır. Yurtiçinde bankalardan kullanılan döviz kredilerinin stoku da 2018 sonunda 835 milyar lira ve aynı tarihteki dolar kuruyla 158 milyar dolardır. Topladığımızda 317 milyar dolar kredi ve dış kredi borcu eder.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.