Seans İçi Yorum -2- Borsada Son Hareketler

Borsadaki hareketler tam beklediğim gibi gidiyor ve borsa şu an genel olarak ABD endeks future’larını ve Avrupa borsalarını izliyor.

Aşağıdaki grafik dün ve bugün küresel borsaların Yüzde değişimlerini veriyor. En baştaki BIST-100 endeksi olup, genel olarak ABD endekslerinden daha iyi, Asya borsalarına yakın bir geri çekilme görüyoruz. Endeksin şu anki seviyesi Hafta başına göre %3.25 civarında ekside bulunuyor.

Aşağıdaki grafik endeksin 1 dakikalık hareketlerini gösteriyor.

Endeks açılış sonrasında 113.785 seviyesini gördükten sonra, ilk önce 114.500 direncinde biraz bekledi (Fibonacci %23.6) Daha sonra 115.000 seviyesini gördü (Fibonacci %38.2) ve beklediğimiz gibi geri çekildi. Dış borsalarda şu an bir miktar yukarı tepkiler var ve bizim borsa da yeni bir tepki yapabilir. Burada önemli olan %38.2 çizgisinin (115.000) üzerinde yarım saatlik kapanış olacaktır. Fakat, hacim çok düştüğü için bu hareketler hemen bir yukarı yönlü geri dönüşü ve  “V” tipi çıkışı desteklemiyor. Dolayısıyla 115 bin görüldükten sonraki hareketler daha önemli olacaktır. Bugünkü kapanış 115 bin üzerinde olursa tabi ki iyi bir sinyal olacaktır.  Bu aşamada, şunu bilmelisiniz ki, çok sert bir çöküşün ardından tepkileri yaşıyoruz. Bu aşamada bilinmeli ki; borsalarda orta vadeli görünüm ve hava iyi değil. Yukarı yönlü tepkiler çok güçlü gibi görünse de yükseliş trendlerinin devamı zor. İlk seans sonuna doğru yukarı bir hareket oluşabilir ama pozisyon alarak bunun peşine takılmak yerine 1-2 hafta içinde yeniden alım yapma amacıyla satış tarafında olmak daha mantıklı olabilir. Yine de şunu bilin ki, piyasalardaki hareketleri her zaman doğru tahmin etmek çok zor. Eğer 114 binin altına sarkma olursa endeksin 112-113 bin aralığına kadar geri çekilmesini devam ettirebileceğini göz önünde bulundurmalısınız. İkinci seans ortalarında da yorum vereceğim.

“Seans İçi Yorum -2- Borsada Son Hareketler” ile ilgili 4 yorum

  1. Yorumlarınız için teşekkür ederiz Allah razı olsun emekleriniz için.. Karşılık beklemeyen yatırımcı dostu Doç.dr Yaşar Erdinç Bey..

  2. Yaşar hocam,ülkenin en iyi ekonomi yorumcusu olarak,daha sık günlük yorumlar bekliyoruz.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir