Trump’ın İlk Yenilgisi, Dolar ve Borsa

Dün merakla beklenen ABD’deki Obamacare’in değişilik önerisi Temsilciler Meclisi’nden oylanmadan ertelendi. Çünkü yeterli cumhuriyetçi desteğinin gelmeyeceği ortaya çıkmıştı. Şimdi yeniden deneyecekler ve bunda da başarısız olunursa, bu durum özellikle ABD piyasalarının ciddi bir şekilde bozulmasına neden olur. Tersine eğer bu yeni yasa bir şekilde kabul edilirse, ABD endeksleri ve diğer küresel endekslerde sert artışlar görebiliriz. Yine de bu artışlar kalıcı olmaz, fakat ilk anda çok sert olduğu için çok fazla yatırımcıyı piyasaya çeker.

Eğer belirli bir konu çok fazla sayıda piyasayı etkiliyorsa, bu tür zamanlarda sonucun ne olacağı konusunda tahmin yapmaya çalışmanın fazla bir anlamı olmaz. ABD endekslerindeki düşüşün temel sebebi zaten dünkü oylama konusunda anlaşma sağlanamayacağı beklentisiydi ve nitekim bu beklenti gerçekleşti. Dolayısıyla bugün yapılacak oylamada geçmese bile, piyasalar üzerinde çok negatif etki yapmayabilir. Trump eğer Obamacare yerine kendi çıkardığı (Paul Ryan’ın hazırladığı) sağlık yasası kabul edilmezse, vergi gibi diğer konulara odaklanacağını söyledi. Aslında biraz da tehditvari konuştu. Belki sağlık reformu piyasaları ancak bu kadar etkilemiş olsa da, vergi yasaları konusunda da aynı şeyler olursa, piyasalar üzerindeki  olumsuz etkisi sağlık yasasına göre bence en az 2 katı olur.

Bu sabah dolar güne 3.6350 seviyelerinden başladı ve şu an 3.6276 seviyesinde bulunuyor. Daha önce verdiğim 3.65-3.70 kanalını aşağı kıran dolar, 3.60-3.65 kanalına oturdu. Bu kanalda ne kadar devam eder bilemiyorum. Fakat, ABD’de piyasalar artık Trump’tan verdiği sözlere ilişkin adımları atmasını bekliyor. ABD ekonomisinin büyüme sürecine gireceği beklentisi, doları gevşemesine neden olmuştu. Fakat sağlık konusu ertelenince Dolar endeksi (DXY) bir miktar yükseldi. Euro’da da dolara karşı bir miktar gerileme vardı. Doların bundan sonraki yönünü yine ABD’deki gelişmeler belirleyecektir. Kısa vadede, şu an bir bekleme dönemine girildiği için, ABD’deki gelişmeleri izlemek gerekiyor. Fakat teknik olarak bakıldığında aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere, TKE göstergesi ikinci bir dip yaptı.

Dikkat edilirse TKE göstergesi Şubat ayında iki defa “-10” çizgisine değmişti. İlk defa değdiğinde geri çekilmenin devam etmesi normaldi. İkinci defa “-10” çizgisine değdikten sonra, 3.55 seviyelerinden 3.78 seviyesine kadar 23 kuruş yükseliş yaptı (%6.47)  Daha sonra yeniden geriledi ve son 6 gündür 3.60 seviyesinin üzerinde hareket ediyor. Bu sırada TKE göstergesi “0” çizgisine değdi. Şu an fiyatlar yatay giderken, TKE göstergesinin hafif bir yukarı hareket yaptığını görüyoruz ama bunun sebebi, göstergenin hesaplama formülündeki baz etkisidir. 3.65’in yukarı geçilmesi durumunda TKE güçlenecektir. Bu gösterge talebin gücünü gösteriyor ve şu an dolara talep zayıf görünüyor. ABD’deki gelişmeler bu talebin gücünü belirleyecektir. Ayrıca Merkez Bankası’nın piyasaya verdiği parayı %kaç ortalama fonlama faizi ile verdiği de önemlidir. Şu an faizler Ocak başına göre 3.1 puan yükselmiş durumda ve MB’nın faiz yerine kurlardaki volatilitenin ekonomiye daha fazla zarar verdiğini görmüş olması önemlidir. “Faiz inerse enflasyon iner” saçmalıklarını görmeleri de güzel. Faizleri düşük tutunca enflasyonu nasıl çift hanelere çıktığını gördük. Şimdi kalkıp, “enflasyon faizden dolayı değil, kurlar arttığı için yükseldi” diyecek zeki insanlarımız olacaktır ama “dolardaki artışın sebebi neydi?” diye sorduğunuzda ne diyecekler? Sonra da “Faiz artırılınca dolar neden düştü” sorusu sorduğunuzda da saçmalamaya devam edeceklerdir. Bu yüzden bu konularda hiç tartışmaya girmeyip sükut ediyorum. Çünkü cahiller ile girdiğim hiç bir tartışmayı bugüne kadar kazanamadım ve Mevlana “Cahilin yanında kitap gibi sessiz ol” diyor.

Borsaya baktığımızda ise, aşağıdaki günlük grafiği görüyoruz.

Endeks 3 gün önce boşluk bırakarak açılmış ve sert bir düşüş yaşamıştı. Bunun sebebi de ABD endekslerinde %1’in üzerindeki düşüşlerdi. Teknik olarak bu boşluk dolacaktır. Eğer kısa vadede dolarsa endeks 90.750 seviyelerine kadar çıkabilir ve bu durum birçok yatırımcıyı cezbedebilir ama kısa vadede dolan boşluklar kalıcı yükselişleri getirmez. En güçlü destek 87.500 seviyesinde olup, bu seviyenin kısa vadede aşağı kırılmasını beklemiyorum, fakat endekste bir yukarı hareket denemesi olur ve zayıf bir deneme olursa, 87.500’e kadar düşüş oluşabilir. Yaklaşık bir aydır çok sıkışan bir endeks görüyoruz ve daha önceki yorumlarımda vurguladığım noktalar geçerlidir. Hatırlarsanız endeksin 91 bini aştığı gün nakde geçiş önermiştim. Nakde geçen varsa, bir yukarı hareket olasılığı var ama bence referanduma kadar beklemelerinde fayda var.

Herkese bol kazançlı bir gün olmasını dilerim…

“Trump’ın İlk Yenilgisi, Dolar ve Borsa” ile ilgili 1 yorum

  1. Hocam sizi ilk defa haklı olarak agresif gördüm.Yazınızda bunu görebiliyorum.Kişisel olmadığını anlıyorum.Ülkesi için üzülen ve doğruların yapılması gerektiğini söylüyorsunuz.Ve bunun faturasını hep beraberde ödedik.İlimi övmekle ilim sahibi olmak arasındaki farkı bize en güzel siz anlattınız.Yorulmayan mücadele eden hastayken bile bize vermiş sözlerinizi tuttuğunuzu 2 kere gördüm.Bize saygı duymanızdan dolayı size çok teşekkür ediyorum.İçimden gelerek size ALLAH Razı olsun diyorum.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir