2015 Ağustos Sanayi Ciro Endeksi

Türkiye İstatistik Kurumu Aylık Sanayi Ciro Endeksi rakamları

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre %4,5 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %5,2 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi %4,7 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %14,1 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %13,2 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi %15,1 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %14,8 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek artış bilgisayarların ve elektronik ürünlerin imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %33,7 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı %32,6 ile diğer imalatlar ve %16,0 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek azalış tütün ürünleri imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış %25,0 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı %7,0 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı ve %5,4 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.

T.C. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir