2017 Nisan Sanayi Ciro Endeksi

Türkiye İstatistik Kurumu Aylık Sanayi Ciro Endeksi rakamları

Sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre %2,2 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %3,5 ve imalat sanayi sektörü endeksi %2,1 arttı.

Sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %29,5 arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %48,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi %29,1 arttı.

Ana sanayi gruplarında en yüksek artış sermaye malında gerçekleşti

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ana sanayi grupları (MIGs) incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %9 ile sermaye malında gerçekleşti.

En yüksek artış diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %166,6 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı %13,4 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve %7,2 ile ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri (mobilya hariç) imalatı takip etti.

En fazla azalış makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en fazla azalış %15,1 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu azalışı %10,4 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı ve %7,7 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.

T.C. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir