2015 Eylül Sanayi Ciro Endeksi

Türkiye İstatistik Kurumu Aylık Sanayi Ciro Endeksi rakamları

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre %2,6 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %0,2, imalat sanayi sektörü endeksi ise %2,6 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %15,4 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %8,0 azalırken imalat sanayi sektörü endeksi %16,1 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış enerjide gerçekleşti

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %6,3 ile enerjide gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek artış diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %11,5 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı %9,0 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı ve %8,6 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek düşüş diğer imalatlarda gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %12,0 ile diğer imalatlarda gerçekleşti. Bu düşüşü %11,4 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı ve %11,3 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki çeyreğe göre %5,3 arttı

2015 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi %5,3 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %12,5 arttı.

T.C. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir