2015 Ekim Sanayi Ciro Endeksi

Türkiye İstatistik Kurumu Aylık Sanayi Ciro Endeksi rakamlarını açıkladı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre %2,7 azaldı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %7,3 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi %2,9 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %11,5 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %2,4 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi %12,0 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış ara malı imalatında gerçekleşti

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış %5,3 ile ara malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek azalış diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış %17,8 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu azalışı %6,8 ile kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı ve %6,2 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek artış tütün ürünleri imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %27,8 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı %10,2 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve %7,3 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.

T.C. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir