Borsa 83.500’ü Kırdı, Dolar Gevşiyor

Yaşar ERDİNÇ

Dün aslında uzunca bir yorum yazmıştım fakat “kaydet” tuşuna bastığımda bir ekran açıldı ve “bunu geri almak istiyor musunuz?” gibi bir soru sordu.

Ben de herhalde yanlış bir şey yaptım diyerek geri aldığımda sadece iki paragraf yazı kalmıştı. Ne olduğunu hala anlayabilmiş değilim. Yayına yetişmek zorundaydım ve eksik kaldı.

Dün aslında daha önceki günlerde yazdığım yorumlara biraz daha teknik değerlendirme yapmış ve açıklık getirmiştim. Her ne kadar Para dergisinde yazmış olsam da, özellikle endeksin 80.500-83.500 bandında hareket ettiğini, bu bandın içinde olacak hareketlere çok fazla anlam yüklenmemesi gerektiğini, bu bandın aşağı ya da yukarı kırılması durumunda kırıldığı yönde 3 bin puan civarında bir hareket yaratabileceğini yazmıştım. Bunu zaten TV programlarında vurguluyorum ve Bloomberg’te küresel piyaslaar programında da bant içinde fazla al-sat yapmamak gerektiğini belirtiyordum.  Bir nokta daha var. Bildiğiniz üzere seçimlere kadar olan süre içinde genellikle borsadan uzak durulması gerektiğini, sağlıklı ve güçlü bir trendin şu anki şartlarda oluşması ihtimalinin zayıf olduğunu söylüyordum.

DÜn borsa 83.500’ü geçti ve bu seviyenin 750 puan üzerinde kapandı. Dün silinen yazımda teknik detay olarak bu konuya değinmiştim. Yukarı kırma durumunda endeksin 1 saatte en az 140-150 milyon lot hacim yapması gerektiğini, günlük bazda da 800 milyon lot işlem miktarı yaparsa kısa vadeli bir yükseliş için alım yapılabileceğini belirtirken, 80.500 seviyesini aşağı kırılması durumunda hacmin önemli olmadığını, bu tür bir kırılma durumunda da endeksin 77 bine kadar gerileyebileceğini yazmıştım.

Dün Almanya’dan gelen ZEW endeksinin borsadaki hareketi güçlendirdiğini düşünüyorum.  Cari koşullar endeksi 2011 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Üstelik 55.6 seviyesinden 70 seviyesinin üzerine fırladı. Ayrıca Avrupa Zew endeksi de benzer şekilde sert yükseldi. Bizim en fazla ihracat yaptığımız ülke olarak  Almanya’dan gelen bu veri dış ödemeler dengemiz üzerinde orta vadede olumlu etki yapacaktır. Avrupa ekonomisine ait verilerde geçen iki haftada kıpırdanmalar vardı ve dünkü veri beklentilerin çok çok üzerinde müthiş bir sürprizdi.  Bazı yorumlarda bugünkü PPK toplantısına ilişkin beklentilerin ya da alınan duyumların da etkili olduğunu belirtiyor.  Bu konuyu da yabana atmamak lazım. Merkez BAnkası’nın faiz kararından ziyade döviz likiditesine ilişkin atabileceği adımlar önemli olacaktır. Son zamanlarda borsa ve dolar arasında güçlü korelasyon olduğu düşünülürse, MB’dan gelecek bir sert karar olasılığı borsaya ve bankalara doping yapmış olabilir.

Sonuç ne olursa olsun, dün borsa 83.500’ü kırdı ve sadece teknik kuralları baz alırsak yeni hedefi 86.500 seviyesidir. Bu seviye eğer 83.250’nin altında kapanış olmazsa geçerlidir. Dün twitter’dan bir soruya cevap olarak , borsa henüz 83.500’de iken alım yapılabileceğini belirttim ama mutlaka stopun belirlenmesi gerektiğini vurgulayarak 82.350 seviyesini de en azından dünkü seans içindeki stop olarak işaret ettim.  Eğer bu twit üzerine dün almış olanlar varsa, bugün için 83.250 aşağı kırılmadığı sürece tutmaya devam edebilirler.

Aslında niçin 81 binden değil de 83.500’den alım yapılır ki? diye sorabilirsiniz. Bu tamamıyla yatırım stratejisi ve tercihidir. Ben önemli bir direnç kırıldıktan sonra alım yapmanın, kanal içindeki hareketlere bakarak alım yapmaktan daha az riskli buluyorum. Eğer kanal içinde hareket yapılacaksa, herkes satarken almak yani 80.50=’e yaklaşırken almak, 83 bin civarında da satmak gerekiyor. Ama borsa düşmeye başlamışsa insanlar alım yapmak istemiyorlar.

Dolayısıyla, borsada dün bir hareket başladı. Bunun ne kadar soluklu olduğunu bilmiyorum. Teknik hedef 86.000-87.000 aralığıdır. 83.250 altına düşüş olursa bu hedef biter. Bu yüzden kısa vadeli alım yapmış olanlar kendi stop seviyelerini belirlemeliler.

Şunu önemle vurgulayayım ki, borsanın sağlıklı ve güçlü bir yükseliş trendine girdiğini düşünmüyorum. Seçim öncesi son bir salvo olduğunu düşünüyorum. Dünkü hareket sonrasında beklentim şudur. En ufak olumlu bir haber hisseleri hızla yukarı çeker. Çünkü kısa vadeli ralli tipi hareketlerin genel özelliğidir. 80.500-83.500 aralığındaki kanalda hareket olurken, endeksin nasıl bir yön çizeceğini veya yükselip düşeceği konusunu bilmiyordum ve tahmin yapamıyordum. Kanal içi hareketlerde tutturma şansınız yüzde 50’dir. Fakat şu an en azından daha sağlıklı tahmin yapma ortamı oluştu. ENdeksin yükseliş olasılığı fazladır. Açılışta dünkü alışların devamı gelir fakat hemen atlamamak lazım.  Endeksi 83.750 civarına gerilerse alım düşünülebilir. Ama 83.250 aşağı kırıldığında bu zarara katlanıp satacak olanlar alım düşünmeli. Çünkü hiç kimse bu kısa vadeli trendin bir anda yeni bir haberle sert bir düşüş trendine dönüşmeyeceğine dair garanti veremez.

Dolar/TL kuruna gelince, Bu sabah 2.6830 civarında bulunuyor. 2.70’de direnç oluştu. 2.65-2.69 aralığında aşağı eğimli bir hareket oluşabilir. 2.63-2.67 aralığı orta vade alım için uygun görünüyor.

Herkese bol kazançlı bir gün olması dileğiyle… Saat 09:00’da Bugün TV’de canlı yorum ve analizlerimi izleyebilirsiniz.

Bugün gazetesindeki yazım: Kaynak Tartışması ve 2015 Bütçesi

“Borsa 83.500’ü Kırdı, Dolar Gevşiyor” ile ilgili 3 yorum

  1. Sevgili Yaşar Erdinç,sizi tekrar bulmak güzel oldu.Yorumlarınız her zaman en azından samimi ve iyi niyetli oluyor.Sizi yıllardır izlerim.65 yaşında emekli bir hekim gözüyle size hayranım.Bu ülkeyi sizin gibi insanlar kurtaracak. Belki kişisel olarak zaman zaman hak ettiğiniz karşılığı alamayacak olsanız bile ….Size sevgilerimi ve en iyi dileklerimi gönderiyorum.

    Dr:Eser Bölükbaşı

  2. Hocam geçmiş olsun çok sinir bozucu bir durum, bu tip durumlarla daha önce mağdur olmuş birisi olarak, gönder veya kayıt et demeden evvel ctrl+a tuş kombinasyonu ile hepsini seçip ctrl+c ile hafızaya kopyalıyorum…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.