Borsa’da Bir İleri Bir Geri

Yaşar ERDİNÇ

Hafta başından bu yana küresel borsalarda genel olarak hafif yukarı yönlü bir eğilim vardı. Aşağıdaki grafikte hafta başından şu ana kadar önemli borsaların ve endekslerin getirileri bulunuyor. Önemli olduğunu düşündüğüm noktalar şöyle; 

borsalar-17-kasim-2016

Hindistan’da kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında, banknotlarda yapılan değişiklik nedeniyle adeta bir nakit krizi baş gösterdiği için piyasalar olumsuz etkilendi. Geçen hafta MSCI-GOP endeksi önemli oranda düşmüştü ve BIST-100 endeksi daha iyi bir durumdaydı ama bu hafta başından itibaren genelde negatif ayrışma yaşadık. Temel sebebi de TL’nin dolar karşısında en fazla değer kaybeden paralardan biri olmasıydı.  ABD endekslerine baktığımızda S&P500 endeksi yükselişine devam etti. Fakat, ABD’de hem faizler hem de borsa endeksleri attı. Borsa ve faiz genellikle ters yönde hareket ederler. Kısa vadede hem borsa hem de faiz artabilir ama eninde sonunda piyasalar düzeltme yaparlar. Yani hem faiz hem de borsa birlikte artmaya devam edemezler. Genelde doğru söyleyen faizdir ve ABD endekslerinde önce yavaş, sonra da hızlanan düşüşler olursa şaşırmamak gerekir.

BIST-100 endeksi bu hafta bir ileri, bir geri hareketler yapıyor. 74.250 desteğinde tutunuyor. Genel olarak son üç günde 74.350 ile 75.400 aralığında hareketler oldu. Aşağıdaki grafik 60 dakikalık hareketleri gösteriyor.

bist-17-kasim-2016

Borsa için fazla yorum yapacak bir şey yok. Pazartesi günü yaptığım yorum bugün de geçerlidir. Yani borsada random (rassal) hareketlerin devamını bekleyebiliriz. Endeks %0.73 yukarıda bulunuyor. İşlem hacimleri normal seviyelerde bulunuyor. Avrupa genelinde   eksi yüzde 0.35 ile yüzde 0.20 aralığında hareketler var.  Yani bir yönsüzlük hakim. Endeks için 75.400-75.500 seviyesinde bir direnç var. Aşılırsa 76.000-76.500 aralığına kadar bir hareket söz konusu olabilir. Fakat genel olarak unutulan bir nokta var. FITCH’den ses çıkmadı. FITCH’in yapacağı bir açıklama sert hareketler yaratabileceği için yatırımcılar bu konuyu da göz önüne alarak hareket etmeliler. Endekste 77 bin seviyesi en az 850 milyon lotla yukarı kırılmadıkça sağlıklı bir yükseliş trendi bekleyemeyiz. Aralıktaki FED toplantısına kadar sağlıklı bir yükseliş beklemiyorum. Borsada, kağıt bazında çok seçici olunması gereken bir dönemdeyiz. Özellikle orta vadede 3-6 ay için döviz varlıkları yüksek olan kağıtlarda doğru değerleme yapılarak pozisyon alınabilir ama, borsaya çok fazla güvenemiyorum. Çünkü dövizdeki sert hareketler harcamaları baskılayacaktır. Ayrıca kredi taleplerinde de azalma olacaktır. Dövizdeki hareketler banka karlılığını olumsuz etkileyebileceği için, ve bankaların endeks içindeki ağırlığı yüksek olduğu için  BIST-100’ün güçlenmesi zor görünüyor. İç talebin düşme riski olduğu, bütçe açığının arttığı ve işsizliğin yeniden uzun bir dönem sonrası zirve yaptığı bir ekonomide borsanın zayıf kalması normaldir. Fakat endeksin 77.000 seviyesine kadar yükselmesi her zaman olabilir. Önemli olan güçlü trendlerin oluşup oluşmayacağıdır. Bunun için uygun şartlarda değiliz. Bu akşam FED başkanı Yellen’in kongrede konuşması var. Bu konuşma piyasalarda volatilite yaratabilir.

Herkese bol kazançlı bir gün oması dileğiyle…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.