Dolarda Son Durum ve Olası Senaryolar

Dolar/TL kuru 3.67 seviyesini kendisine destek yapmış ve bu seviyeden yukarı dönmüştü.

Bu süreç içerisinde, genel olarak doların en güçlü desteğinin 3.67 seviyesinde olduğunu ve 3.70 seviyesinin altına gerileme olduğunda dolara talep olabileceğini belirtmiştim. Fakat TCMB’nin ihracat reeskont kredileri konusundaki adımı yaklaşık 5 milyar dolarlık bir talep azalması yaratınca dolardaki stres söndü. Bu aşamada gerçekten de TCMB’yi kutlamak gerek. Çünkü faiz artışı aslında çok yeterli değildi ama diğer kanalları da devreye soktular. Bu durum 3.67’nin aşağı kırılmasını sağladı ve 3.62 seviyelerine kadar düşüşün temel sebebiydi. Önemli bir nokta şöyle vurgulanabilir. Dolar endeksi (DXY) 99.50 seviyelerinden 101.5 seviyelerine kadar yükselirken, Dolar/TL kuru

Çarşamba gecesi FED tutanakları açıklandığında, Mart ayında bir faiz artırımı konusunda belirsizlik oluşunca 3.60’ın altına geriledi. Dün de işsizlik başvuruları beklentilerden biraz yüksek gelince altın hızla yukarı giderken, DXY endeksi de 101.5 seviyesinden 100.8 seviyelerine kadar geriledi. Bu arada dolar/TL  3.5561 seviyesine kadar geriledi.  FITCH kararı açıklanmadan önce, FITCH’in not düşüreceği beklentisiyle 3.85 civarından dolar almış olanların doğal olarak bu gerileme sürecinde stres katsayıları arttı.

Buraya kadar dolardaki gerilemenin nedenlerine değindik ve bunun da çok fazla bir önemi yoktu. Çünkü herkesin kafasındaki soru, bundan sonrasıdır. Bu soruya geçmeden önce bazı tespitleri yapalım.

  • Dolar/TL kurunun orta vadedeki değerini belirleyecek ana faktör ABD dolarının küresel piyasalardaki yönü, yani bir bakıma DXY endeksidir.
  • DXY endeksinin yönünü belirleyecek ana faktör ise, FED’in faiz artırımını ne zaman yapacağıdır. Şu an küresel piyasalar Mart ayında bir faiz artışına %30-40 arasında bir olasılık veriyorlar ve bu durum DXY endeksinin  100 ile 103 arasında dalgalanmasını sağlıyor.
  • Dolar/TL kurunun yönünü belirleyecek diğer iki önemli faktör de enflasyon ve faiz oranlarıdır. Merkez Bankası’nın yeniden faiz artışına gideceğini zannetmiyorum. Enflasyonda ise yukarı yönlü ivme devam edecektir, ama bu beklenti şu anki Dolar/TL fiyatlarının içinde var.
  • 16 Nisan’da yapılacak referandum konusu da şu an fiyatların içindedir. Fakat, bu tarih yaklaşmaya başladığında dolar üzerinde yukarı yönlü baskı artabilecektir. Çünkü ister EVET çıksın, İsterse HAYIR çıksın, referandum sonrasında piyasalar erken seçim olasılığının yüksek olacağını düşünüyor. Hem yabancı hem de yerli fon yöneticilerinin bu konuda net bir fikre sahip olmadığını görüyoruz. Yani referandum sonrası oluşacak tablonun riskini almak istemeyenlerin güvenli limanlara geçmek istemesi de doğal karşılanmalı.

Bu aşamada doları aşağı baskılayan ana unsur, kısa süre içinde FED’in faiz artırmayacağı beklentisidir. Eğer 16 Mart FED toplantısında faiz artışı beklentisi artarsa, ABD doları (DXY endeksi) yukarı gider ve bu durum Dolar/TL kurunu da olumsuz etkiler. FED’in Mart ayında faiz artırıp artırmayacağı konusu analistler tarafından yazılıyor ve görüşler beyan ediliyor. Ayrıca az önce belirttiğim üzere, uluslararası piyasalardaki veriler de bu olasılığı %30-40  olarak gösteriyor. İşte bu aşamada ben piyasalardan ayrışıyorum. Yellen göreve geldiğinde en çok önem verecekleri şeyin “iletişim” olduğunu söylemişti ve son 2 haftada hangi FED yöneticisi konuştuysa, faizlerin artırılması gerektiğinden bahsetti. Bence bu önemli bir sinyaldir. FED toplantı tutanaklarında daha kararsız görülüyor olsalar da, aradan geçen 23 gün içinde ABD’den gelen yeni verilere de bakan FED yöneticileri bence daha şahince göründüler. Bu yüzden MArt ayında faiz artışı beklenmiyor olsa da, eğer olursa hiç şaşırmayacağım. Çünkü borsa rekorlar kırıp gidiyor, enflasyon yükseliyor ve ABD 10 yıllık faizleri de yukarı yönlü bir trend izlerken, “faiz artırırsak piyasaları ürkütürüz” korkusu pek olmayacaktır.

Yukarıda saydıklarım, fundamental (temel) faktörlerdir. Temel faktörler ekonomik ve siyasi parametrelerden oluşur. Şimdi bir de teknik faktörlere bakalım. Teknik analiz, bütün bilinen her şeyin fiyatlarda olduğunu söyler ve zaten bunu da görüyoruz. Ama teknik analiz bir şey daha söyler; “insan davranışları fiyat formasyonlarına yansır”.

Bu grafikte 2.90 seviyesinden 3.96 seviyesine kadar çizilmiş Fibonacci geri dönüş çizgilerini görüyorsunuz. Neden 2.90’ı dip olarak aldım? Çünkü 3.09 direncinin yukarı kırılması öncesindeki en dip seviye burasıydı. Bu grafiğe göre teknik tespitleri yapalım;

  • Şu an %38.2 geri çekilme çizgisi 3.54 civarından geçiyor ve bu seviye önemli bir destek seviyesidir. Gün içinde bu seviyenin altı görülebilir ama günlük kapanış önemlidir. Örneğin gün içinde 3.52 görülebilir ve 3.55 kapatabilir. Önemli olan nokta 3.54 seviyesinin altında 2 gün üst üste kapanış yapmamasıdır. Yaparsa, %38.2 çizgisini aşağı kırmış olur ve 3.45 civarına kadar  düşüş olasılığı doğar.
  • Alt kadranda TKE göstergesi bulunuyor. Bu gösterge -20 seviyelerine kadar geriledi. Yani özellikle dolar almış olanların sinir uçlarına dokunan seviyedir. Bir bakıma dolar arzı dolar talebinin oldukça üzerindedir. Ama bu durum böyle devam etmez. Fiyat hareketlerinin iç teknik dinamikleri şu an çalışıyor.  TKE’nin bu şekilde yavaş yavaş “0” çizgisinin altına indiği durumlarda genel olarak çekiç dediğimiz formasyon oluştuktan sonra dip oluşumu biter. Yani fiyat hızla aşağı gider. Herkes panik halde satmaya başlar ve ardından bir yükseliş yaparak önceki günkü kapanışın üzerinde kapatır. Böyle bir gün yaşarsanız,  o zaman dolarda yeni dip görüldüğünü söyleyebileceğiz. Fakat bu tür bir hareket sonrasında hemen sürekli yükseliş beklenmemeli. Nasıl ki 3.70 önemli destekti. şimdi de direnç durumuna dönüşecektir. Dip görüldükten sonra 3.50-3.70 arasında hareket etmesi olasılığı yüksektir. Dolarda hızlı bir yükselişi getirecek şey ise DXY endeksinin 102-103 seviyelerine çıkması olur.

Orta ve uzun vadede doların küresel piyasalarda yükselmesi bekleniyor ve benim de beklentim bu yönde. Çünkü ABD’ye büyüme geliyor, enflasyon yükseliyor ve FED faizleri mecburen artıracak ve her artırım öncesinde de ABD doları sert yukarı hareketler yapabilir. Bizim bu tür dış küresel koşullardan soyutlanmamız beklenmez. Sonuç olarak, MB’nın yaptığı 240 baz puan civarındaki faiz artışı doların ateşini söndürdü. Ardından Dolar endeksinin dalgalanma yapması sırasında, dolar talebini azaltıcı kararlar da bunu güçlendirdi fakat ileriki zamanlarda ve özellikle de FED toplantıları yaklaşırken dolarda yukarı yönlü baskıları göreceğiz.

24 Şubat 2017  saat – 00:05

Not: Bu hafta sonu Ankara Eğitimi ve sonrasında uğrayacağım başka yerler nedeniyle çarşamba günü İstanbul’da olacağım. Çok önemli bir gelişme olmadıkça o süreye kadar yorum ve analiz veremeyeceğim.

“Dolarda Son Durum ve Olası Senaryolar” ile ilgili 3 yorum

  1. hocam ALLAH sizler gibisini başımızdan eksik etmesin.sizleri yıllarca izlerim imanlı, inançlı, bilgili, konusunda oldukca deneyimli ve hakim birisisiniz.sizlerden çok yararlanıyoruz.

  2. Hocam sizden ricam gelecekte karınıartırabilecek uzuuun vadede iyi 5,10 şirket yazarmısınız

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir