Büyüme sevindirirken ne tür mesajlar verdi?

Yaşar ERDİNÇ

Dün ekonomimiz adına en önemli verilerden biri olan ikinci çeyrek büyüme rakamının açıklanacağı gündü.

Piyasaların beklentisi, ikinci çeyrekte geçen yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 3.45 oranında bir büyümeydi. Benim tahminim ise 3.2 civarındaydı. Açıklanan büyüme verisi piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde geldi.

Ülkemiz adına sevindirici bir durum. Küresel ekonomilerde resesyonun konuşulduğu şu günlerde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.8 büyüme oranı ciddi bir başarı sayılmalı. Bu ülkenin canla başla çalışan üretici evlatları önemli bir mesaj verdiler. Bu büyüme verisi nisan-mayıs-haziran dönemlerini kapsıyor.

Yeniden seçim firen yaptırdı

Dolayısıyla seçim öncesi dönemdeki ekonomik aktiviteyi gösteriyor. Demek ki, üreticimiz seçimden nasıl olsa bir hükümet çıkar düşüncesiyle bir belirsizlik yaşamamış. Hatırlayınız, haziran ayında sanayi üretimi çok ciddi bir sıçrama yapmıştı. Çünkü 7 Haziran seçimleri sonrasında iş dünyası bir koalisyonun kurulabileceğine yürekten inanmıştı. Ayrıca aynı dönemde borsa 75 bin seviyelerinden 84 bin seviyelerine kadar 9 bin puanın üzerinde bir artış gerçekleştirmişti. Peki temmuz ayı sanayi üretimi ne oldu? Bir anda sanayi durdu. Aylık bazda ise haziran ayına göre yüzde 1.5 küçüldü. Ağustos ayı tamamıyla siyasi belirsizliğin had safhaya ulaştığı ve döviz kurlarındaki sert yükselişleri gördüğümüz bir ay oldu. Koalisyonun kurulmaması ve “Yeniden seçim” kararı iş dünyasının ciddi bir fren yapmasına neden oldu. Tüm bu etkileri üçüncü çeyrek büyümesinde net bir şekilde göreceğiz.

Bugün Gazetesi’ndeki köşe yazımın devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.