İçerisi, dışarısı ve artan belirsizlik

Yaşar ERDİNÇ

Dünkü yazımda AKP-CHP koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması sonrasında piyasaların nasıl bir reaksiyon verdiğini aktarmış ve kısaca bazı önerilerim olmuştu. Bugünkü yazımda ise daha genel perspektif vermeye çalışacağım.

Dolar/TL kuru dün yeni bir tarihi rekor kırarak 2.8462 seviyesini gördü. Perşembe günü de 2.83’e yaklaştıktan sonra 2.8150 civarına kadar gevşemişti. Nitekim bu yazının yazıldığı sırada kur 2.83 civarındaydı. Teknik olarak 2.81 direnci yukarı kırıldı diyebiliriz. Bu kırılma sonrasındaki hedef 2.95-3.00 TL aralığıdır. Önümüzdeki bir iki aylık süre içinde doların bu seviyelere kadar çıktığını görebiliriz. Fakat bunun doğrudan yükseliş şeklinde olacağı düşünülmemeli. Mutlaka dolarda gerilemeler olacaktır.

Siyasi tansiyon yüksek olacak

Doların yönünü iki etken belirliyor; iç ve dış gelişmeler. İçerideki gelişmeleri ikiye ayırıyoruz. Birincisi siyasi alandaki gelişmeler, ikincisi de Merkez Bankası’nın izlediği para politikasındaki gelişmeler. Dışarıdaki gelişmelerde ise en önemli faktör ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırım süreci ve Fed para politikasıdır. Dışarıdaki gelişmelere ilişkin olarak yan faktörlerin içinde en önemlisi ise Çin’deki gelişmelerdir.

Bugün Gazetesi’ndeki köşe yazımın devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.