Ege Cansen – Her insan bir markadır

Ege Cansen

Kuruluşundan beri il gilendiğim ve uzun yıllardır Mütevelli Heyeti üyesi olduğum Koç Üniversitesi’nin 2016 Mezuniyet Töreni konuşmacısı, değerli arkadaşım Muhtar Kent’ti. Muhtar’la, Anadolu Grubu’nda birlikte çalıştık.

Muhtar, Anadolu Endüstri Holding’in içecek grubunun başındayken, eski şirketi “The Coca Cola Company” Dünya Merkezi tarafından tekrar göreve çağrıldı. Bilindiği gibi şimdi bu firmanın “Yönetim Kurulu Başkanı ve Baş Yöneticisi”dir. Bu pozisyon, ister Amerikalı, ister Alman, ister Türk olsun, sanayi yöneticiliğine atılmış bir profesyonelin, gelmeyi hayal bile edemeyeceği kadar yüksek bir mevkidir. Her Türk için, Muhtar Kent’in o postta oturması bir gurur vesilesidir. Daha da önemlisi böylesi dev şirketlerde işe giren Türk gençleri için yeni bir ufuk çizgisi oluşmuştur. “Muhtar Kent yaptıysa, ben de yaparım” diyebilmenin önünü açmıştır.

İŞLETMECİLİK SATICILIKTIR

Muhtar Kent, mezunlara hitaben yaptığı konuşmada, kendi iş hayatından, doğru olduğuna ve başarısına katkı yaptığına inandığı davranış örnekleri verdi. Mesela “kendi çantanızı, hem gerçek hem de mecazi anlamda kendiniz taşıyın” dedi. Yani “özel işlerinizi başkalarına yaptırmayın, mütevazi olun” dedi. Bir başka öğüdü de “yalnız yemek yemeyin” idi. Pek tabii bu tavsiyesi üst mevkilere gelmiş ve yalnız yemek yeme imkânına kavuşmuş idareciler içindi. Yoksa karavana yiyen işçiler ve memurlar için değildi. Bu öğüdün anlamı “etrafınıza duvar örmeyin” idi. Muhtar insanlarla birlikte olmaktan kaçmayın demek istiyordu. Bazen, sofranızı paylaştığınız kişiler içinde münasebetsizler çıkabilir, ama bundan çekinip insanlarla ilişkinizi azaltmayın tavsiyesinde bulundu. En önemli öğüdü ise “ürettiğiz malın satıldığı noktaları mutlaka ziyaret edin” oldu. Kendisinin hâlâ bunu yaptığını, her ziyaretinde yeni bir şey öğrendiğini söyledi.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ. (Sözcü Gazetesi)

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.