İşler Karıştı mı?

Yaşar ERDİNÇ

Dün piyasalar normal bir gün yaşıyordu. Hatırlarsanız, dünkü yorumumda genel olarak 83 bine doğru bir  hareket olabileceğini belirtmiştim. Nitekim Millet Meclisi Başkanı seçilene kadar herşey normaldi. Fakat Meclis Başkanı’nın AKP adayı İsmet Yılmaz olmasıyla birlikte gözler MHP’deydi. Devlet Bahçeli grup toplantısındaki konuşmasında en iyi koalisyonun AKP-CHP veya AKP-CHP-HDP olduğunu söyledi. Kendi kırmızı çizgilerini de öne sürerek hangi şartlarda koalisyon yapabileceklerini söyledi. Yani bir bakıma koalisyon yapmayız mesajı vermeye çalıştı ama Meclis Başkanı’nın AKP’den seçilmesine de göz yumdu.

Piyasalar bu sonuçlar üzerine bozuldu. BIST-100 endeksi 83 bin seviyelerine yakın yerlerden 81.500 civarına kadar geriledi. Bu arada dolar/TL kuru da 2.6730 seviyelerinden 2.70’e doğru hareket etti. Piyasalar ilk defa “bir erken seçim olabilir mi?” sorusunu sorunca bir an bozulma oldu. Bu aşamadan sonra koalisyon görüşmeleri başlayacak. Şu ana kadar olanlara bakarak, koalisyon veya erken seçim yargısında bulunmak çok yanlış. Köprünün altından daha çok sular akacak. Benim bu konudaki fikrim, AKP’nin azınlık hükumet kurması şeklindedir. Koalisyon görüşmeleri uzun sürecektir. Bu süreçte yabancılar çok da tedirgin değiller. Gelişmeleri normal karşılıyorlar. Seçim sonuçlarını da demokratik görünümün ve uzun vadeli bakışın iyileşmesi açısından olumlu buluyorlar.

Borsanın ve doların bugün düne göre daha sakin olmasını bekleyebiliriz. Fakat,  bugün bildiğiniz üzere ABD’de tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Bu veri konusunda beklentiler olumlu. Bu yüzden saat 15:30’a kadar dolarda fazla gevşeme beklemeyebilirsiniz. Hatta 2.70-2.71 seviyeleri görülebilir. Borsada 81.500’ün altı, örneğin 80.750 civarları test edilebilir ve 81.500 desteği kırılmış görüntüsü oluşabilir ama, bunun ayı tuzağı olması ihtimali de yüksektir.  Dolayısıyla aslında bugün piyasalar açısından şöyle bir fikrim var. 81 bin civarına gerileme olursa borsada alım yapılabilir. 2.71 civarına gelirse dolar satılabilir. Daha sonraki günlerde BIST-100’ün yeniden 83 bin civarını zorlayacağını ve doların da 2.68’lere doğru gerileyeceğini düşünüyorum. Tabi ki tarım dışı istihdam (TDİ) beklentilerden çok  çok yüksek gelirse, dolar 2.71’i geçer ve 2.74’e kadar gider, borsada 79 bin kadar gerileme olur. Bu nedenle 15:30’da açıklanacak TDİ verisinin gücüne bakmak gerekecek. Beklentilerin altında bir veri çok olumlu bir hava yaratabilir. Herkese bol kazançlı bir gün dileğiyle…

 

“İşler Karıştı mı?” ile ilgili 1 yorum

  1. Hocam yazınızla ilgili değil ama bir soru sormak istiyorum. Akbank Franklin Templeton ABD fonu yılbaşından bu yana %25 getiri sağlamış oysa amerikan borsaları o kadar yükselmedi acaba fon içindeki hisse senetleri aktif olarak değiştirildiği için mi? Bir de bu tür fonları önerir misiniz özellikle yurt içi piyasaların karışık olduğu bu dönemde?

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.