Kazım Çiloğlu- Enflasyon Kasım ayı için negatif gelebilirmiş!

Kazım Çiloğlu

Ne güzel bir beklenti değil mi? Bunu hem de ekranlarda dillendirebilenlerin her halde bir bildikleri vardır elbette… Nasrettin hoca komşusundan ödünç bir kazan almış, işini gördükten sonra kazanı temizlemiş içine de küçük bir kazan daha koyup komşusuna vermiş.

Komşusu elbette şaşırmış hocam bu küçük kazan nedir deyince, hoca komşum senin kazan doğurdu demiş… Gel zaman git zaman hoca gene komşusundan kazanını ödünç istemiş Komşu büyük bir sevinçle kazanı hemen hocaya vermiş tabii ki ama aradan günler geçmiş ne hoca geliyor ne de kazan Varmış hocanın evine, hocam kazan lazım oldu işin bitti ise almaya geldim diyince, hoca vallahi komşum senin kazan sizlere ömür başın sağ olsun!

Bre hoca hiç kazan ölür mü diye hiddetlenmiş komşusu… Hoca lafı esirger mi?

Kazanın doğurduğuna inandın da, öldüğüne niye inanmazsın?

Kıssadan hisse, enflasyonun çıktığına inananlar, indiğine de inanmalı değil mi?

Maalesef öyle olmuyor işte

Ekonomi kül yutmuyor

Enflasyonda, göle yoğurtmayası çalıp ya tutarsa demekle de düşmüyor Rakamların ne söylediği değil, harflerin ağızlardan nasıl çıktığı ile ekonomik gerçeklerle anlaşılıyor ya da toplum tarafından hissedilenle ortaya çıkıyor.

Siz istediğiniz rakamsal değerleri açıklayın, üretici, pazarlayıcı ve tüketici açıklanan rakamlara göre değil, maliyetine, makul kar marjına ve aldığı ücretten elinde kalana göre harcamalarını ayarlıyor Elbette bu açıklanacak eksi değerler her kesimi mutlu eder yeter ki yaşamla gerçekten öpüşsün… Ama kepçe ile yapılan zamların, çay kaşığı ile geri alınması bir düşüş değil, sanal bir aldatmacanın ötesine gidemez Hala dövizin değer kaybının temeli tam ortaya çıkmış değil!

Üstüne basarak sağlanan bu durumlar, ayaklar yorulunca ne olacak?

Az kaldı, bir ay sonra bu yılın esas alınacak enflasyon ortalaması 3 Ocak 2019 açıklanacak. İşte o zaman bu değere göre büyük kitlelerin gelirleri ayarlanacak ya da varlıklı kesimin mevduatlarının getirileri, artı değer mi, yoksa anaparadan mı kaybetti?

Açık olarak görülüp, anlaşılacaktır…

TL komadan çıktı ama bu ani döviz düşüşü de, eko- vasküler demans sistemde eko-anomalilere neden olmayacak mı?

Sözün özü;

Rakamsal sunumlar, gözlerde bir heyecan yaratmayıp, tam tersi dillerde memnuniyet ifade etmeyen harflere dönüşüyorsa, doğru olanı, harflerin meydana getirdiği kelimeyi iyi analiz etmek gerekir!

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.