Moodys Sonrasında Piyasalar Açıldı: Seans İçi Yorum…

Yaşar ERDİNÇ

Son iki günde çok uzun uzun iki yazı yazdım ve bu sabah saat 11:00 civarı seans içi yorum vereceğimi belirttim. Moodys gibi bir kuruluşun, nasıl olup da “değerlendirmeyi Ekim ayında yapacağız” dedikten iki gün sonra not kararını açıkladığını anlayamıyorum.

Dikkat ediniz “not düşürdüğünü” demiyorum. “Not kararını açıkladığını” diyorum. Moodys nasıl oluyor da kendi kredibilitesine ciddi biçimde zarar verebilecek bir yalan ortaya atıyor? Üstelik bu açıklama yapıldığında darbenin etkilerinin normale döndüğünü söyleyip olumlu bir mesaj verdikten sonra??? Üstelik Moody’s Kararı, Analizim ve Moodys’in işlediği suç başlıklı yazımda açıkladığım üzere bilgi  manpülasyonu suçu kapsamına girecek bir hareket yapmış oluyor. Anlamak mümkün değil!

Piyasalar açıldı ve görüyoruz ki, eskiden çok panik yapan ve önünü göremeyen bireysel yatırımcılar artık bunu yapmamak gerektiğini öğrendi. Yalnız tam bu noktada şunu da vurgulayayım ki; henüz düşüş bitmemiş ve devamı gelecek olabilir. Dün yazdığım Moody’s Kararı Sonrası Borsa ve Dolar’da Nasıl Bir Seyir Görebiliriz? başlıklı yazının sonlarına doğru yazdığım “İlk andaki düşüş sonrası izlenmesi gereken hareketler” kısmına tekrar bakınız.  Aşağıdaki yazacaklarımı, bu çerçevede değerlendiriyorum.

Endeks şu dakikaya kadar en düşük 76.148 seviyesini gördü. Cuma günkü kapanışa göre, 3608 puan aşağıda dip oluştu. Bunun %23.6’si 850 puan yapıyor. Bu rakamı dip seviyeye eklersek, 76.999 yapıyor. Yani ilk direncimiz bu seviyede bulunuyor. Endeks şu ana kadar en yüksek 76.941 seviyesini gördü ve burada zorlandı. Bunun üstündeki direnç ise %38.2 direnci olup bu da 77.523 seviyesinde bulunuyor. Bugün bu seviyenin yukarı geçilmesi biraz zor. Şu an 76.950 ile 77.500 aralığı satış baskısının artabileceği aralıktır. Eğer bir şekilde endeks 77.500’ü yukarı geçecek olursa, düşük bir  olasılık gerçekleşmiş olur ama şu an dış piyasalarda da hava bozduğu için bu seviyeyi geçmesini beklemiyorum. Şu an DAX endeksi %1.37 aşağıda bulunurken, ABD borsası futıre’Ları da %0.40 aşağıdalar.  Moodys’in not düşürmesine rağmen biz sadece %3.57 aşağıdayız. Temkinli olup satış yapıp alttan alırım diyen varsa, bu aralığı nakde geçip bekleme aralığı olarak kullanabilir. Endeksin 76.100 civarını yeniden test ettiğini görebiliriz. Dünkü yazımda vurguladığım üzere ilk yarım saatte görülen dip aşağı geçilirse 75.500 civarına kadar gerilemenin devam ettiğini görebiliriz. Fakat bu aşamada endeks bir süre daha düşük hacimli ve sakin seyredecektir. Bugün önemli olan şey, yükselişten ziyade 76.100 civarının altında kapatmamasıdır.

Dolarda da 3 TL’nin üzerine çıkmaması çok olumlu oldu. Türk halkı dolara saldırmadı. Belki de dolar bozduruyor olabilir. Dolar şu an 2.9871 civarında bulunuyor ve sakin seyrediyor. Yukarı yönlü yeni hareketler deneyebilir ve 3 TL üzerine çıkarsa 3.00-3.05 aralığında kanal oluşturur. Buna dikkat etmek lazım. Ama 2.97’yi aşağı kırarsa ki şu an beklemiyorum, 2.95-2.96 civarına gerileme yapacaktır.

Bol kazançlı bir gün dilerim…

“Moodys Sonrasında Piyasalar Açıldı: Seans İçi Yorum…” ile ilgili 4 yorum

  1. hocam, Suudi arabistan aleyhine gelişen olaylar var amerikada, 1 ay kadar öncede suudilerin tahvil tehdidi vardı. olaylar bu şekilde gelişmeye devam ederse, suudilerin elindeki ABD tahvillerinin bir kısmını satması durumunda olabilecekler hakkında bir yorumunuzu alabilirmiyim.! teşekkür ederim. saygılar
    uğur çakıroğlu

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.