Atilla Yeşilada – Piyasalarımız nereye koşuyor?

Atilla Yeşilada

Dün de “Anlamadıklarım” başlıklı makalemde yazdım, dünya garip bir yer oldu, bir çok şeyin içinden çıkamıyorum, bu yüzden de çenemi kapatıyorum. Ama artık piyasalar hakkında yazmak farz oldu, çünkü çok tehlikeli bir spekülatif  dalga başladı.

BoE başkanı  Carney uyarmış (Andy Warhol’dan alıntı yaparak) “Merkez Bankaları’nın sahne ışıkları altında 15 dakikası bitiyor” diye. Çok aklı başında bir şahıs, o yüzden de Teresa Yenge onu bir daha atamaz. Dünyayı Yellen gibi gölgesinden korkanlar ve Draghi gibi yılan yağı tüccarları yönetmeye devam eder. Yatırımcılar QE yani aşırı geniş para politikaları bitmeden önce son bir kez rulet masasına bütün fişlerini sürdüler. Bu oyun bu senenin ikinci yarısında ya da daha önce bitecek! Türkiye, Brezilya, Güney Afrika Cumhuriyeti gibi beş dakika sonrasını görmekten aciz ülkeler çok acı bir darbe yiyecek. Bunu tahmin etmek büyük bir maharet değil, ustalık tam zamanını kestirmek. Bence Türkiye’de ralli Şubat ayını çıkartmaz.

Daha Trump vergi indirimi ve altyapı konusunda harekete geçmeden dünya ekonomisi fokurdamaya başlıyor. JP Morgan-Markit  Ocak bileşik PMI endeksine bakalım: 22 aylık zirve yapmış. Maliyet baskıları gözle görülür ölçüde, çıktı fiyatları ise daha ılımlı tempoda yükseliyor. İş dünyası güveni 20 aylık zirvede.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ. (Paraanaliz.Com)

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.