Seans İçi Yorum: Borsa

Borsada son üç gündür düşüş vardı ve bu düşüş olurken işin ilginç yanı, diğer borsalarda genel bir yükseliş hakimdi.

Daha önceki yazımda 115.000 seviyelerini stop olarak önermiştim. Bu aşamada bu destek aşağı kırıldı ve en çok merak edilen soru, bunun bir düzeltme mi? Yoksa yeni bir düşüş trendi mi? olduğudur. Aşağıdaki grafik endeksin 60 dakikalık hareketlerini veriyor.

Bu grafikte TKE göstergesi kısa vadede endeksin bir dip oluşturmaya çalıştığını gösteriyor. Bu aşamada “endeks daha aşağı gider mi?” sorusunun cevabı 112.850 seviyesindedir. Bugün endeks en düşük bu seviyeyi gördü ve bir tepki yapmaya çalışıyor ama bu tepki yetersiz kalırken işlem miktarı da belirgin bir şekilde düşmüş durumda. Bu tür zamanlarda genellikle yukarı yönlü tepki olsa bile cılız kalır. Ama ikinci bir dip yeniden oluşur ve bu dip 113 bin seviyesinin üzerinde olursa, yukarı hareket olasılığı çok yükselir. Çok önemli noktayı vurgulayacağım; Endeksin son 2 gündeki düşüşüne aslında kimse net bir cevap veremiyor. Bazıları ABD’deki 10 yıllık faizlerin artışının sebep olduğunu söylerken, birçok kişi kâr realizasyonu olduğunu belirtiyor. Fakat şunu belirteyim ki; eğer bir düşüş başladığında bu düşüşe net bir sebep bulamıyorsanız bu durum haber sonrası düşüşlerden çok farklı özellikler gösterir.  Dün,  Sabah gazetesi ekonomi yazarı Okan Müderrisoğlu’nun önemli bir yazısı vardı ve hem Halkbank konusunda ileri geri konuşan ve yazanlara yönelik cezalar gelebileceğinden bahsetti hem de hain darbe girişimi öncesinde hisselerini belirgin bir şekilde satmış olanlara yönelik incelemenin sürdüğünü yazdı. Bu konu belki tedirginlik yaratmış olabilir. Fakat bu aşamada sadece teknik analiz penceresinden bakarsak; endeksin 112.500 ile 113.500 aralığında dip yapıp daha sonra 115 bine kadar bir yükseliş yapacaktır. Bu yükselişteki genel hacim önemli olacaktır. Şu an elinde hisse olanlar eğer 115 bin kırılırken satmamışlarsa bence beklemede kalmalılar. Şu an için en fazla risk 110.112 bin aralığına kadar bir gerilemedir ama bu tür bir gerilemede satmayacağına karar verenler ve bu düşüşü  göze alabilenler  bence endekse duyarlı olan hisselerde 113 bin civarından alım deneyebilirler.

Sonuç olarak, borsada bu aşamada satış yapılmasını anlamlı bulmuyorum ve kısa vadeli (1-2 günlük) kar amaçlı alım düşünülebilir. Bu aşamada  ABD uzun vadeli tahvillerindeki yükseliş ABD borsalarına negatif etki yapmadı. Önümüzdeki önemli risk, çok şişmiş olan küresel borsalarda satış dalgasının gelmesidir. Bu tür bir durum olursa, nerde satacağınıza şimdiden karar vermelisiniz.

YÜZ YÜZE EGİTİMLERİM

“Seans İçi Yorum: Borsa” ile ilgili 5 yorum

  1. Sn. Erdinç USD/TL de de oldukça sert hareketler yaşanıyor. Bu sırada da karışık sinyaller görülüyor DXY de sert düşüşler, Amerikanın 10 yıllık vadelilerinde sert yükselişler bu hususda ki yorumunuz da tavsiyenizi de paylaşırsanız seviniriz.

  2. 113.000 de dip oluştuğunu söylemek pek yanlış olmayacak. Ancak aynı anda döviz ve altında belirgin yükseliş soru işareti ve nasıl yorumlanmalı?

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir