ABD’de Özel Sektör İstihdamında Sert Artış ve BIST

Yaşar ERDİNÇ

Dün ABD’den ADP istihdam verisi geldi. 170 bin civarında bir artış olması beklenirken, 253 bin artış olunca ABD endeksleri oldukça sert bir yükseliş yaparak yeni rekor seviyelere ulaştılar. Bu veri saat 15:15’te açıklanmasına rağmen, ilk başta ABD endeksleri güçlü  tepki vermediler. Fakat özellikle saat 18:00’den sonra, ABD endekslerinde artış hızlandı.  DOlayısıyla ABD endekslerindeki yükseliş dün bizim borsamıza yansımadı.  ABD endekslerindeki artışın tek nedeni ADP istihdam verisi değildi. FED üyelerinden gelen açıklamalar da bu artışı destekledi. Özellikle FED’in bilançosunun küçültülmesi konusunda piyasa dostu bir eylem beklentisi, ABD borsa endekslerini artıran bir diğer unsurdu.

Bugün de ABD’den tarım dışı istihdam (TDİ) verisi gelecek. Eğer, ADP verisi gibi beklentilerin üzerinde bir artış olursa, ABD endekslerindeki yükseliş devam edebilir. Bu nedenle de bu sabah bizim borsamız güne yüksek bir olasılıkla en az 500 puan civarında bir yükselişle başlayabilir. Bir bakıma dün test edilen 97.100 desteği böylelikle aşağı kırılmamış olacaktır. Fakat önemli olan konu, bugün endeksin dış gelişmelere vereceği tepkinin ne boyutta olumlu olacağıdır. Endeks yine 98.750 seviyelerini aşamazsa soru işaretleri oluşmaya devam edecektir. Normalde endeksin bu gelişmeler ışığında 98.500 üzerinde bir kapanış yapması beklenir. Ayrıca işlem miktarının da günlük bazda 1 milyar lotu geçmesi, 98.750 direncinin kırılacağına dair işaret olabilir.  Dolayısıyla 98.500 üzerinde bir kapanış, endeksin 100 bin hedefine doğru yol almasını sağlayabilir. Fakat, tersi olur da, işlem miktarı zayıf kalırsa ve endeks 98 bin üzerinde yine satış baskısıyla karşılaşırsa, zaten sıkışık olan seyrin daha da sıkışmasına ve aşağı yönlü bir trendin başlamasına neden olabilir. Dolayısıyla  endeks açısından bugünün kritik bir gün olduğunu söyleyebiliriz.

Dün JP Morgan Türkiye hakkında bazı değerlendirmeler yayınladı ve genelde olumsuzdu. Dün piyasanın zayıf olmasının bir nedeni de JP Morgan’ın raporuydu. Fakat JP Morgan kısa vadeden ziyade orta vadede, şu ana kadar alınan ekonomik önlemlerin etkisinin zayıf kalacağını ve bütçe’deki açığın hazinenin borçlanma maliyetini artırdığını ve artırmaya devam edebileceğini söylüyor. Bu arada Moodys gelişmekte olan ülkelerde bu yılki büyümenin yüksek seviyede olabileceğini ve bu nedenle gelişmekte olan ülkelere para akımlarının devam edebileceğini belirtiyor.

Sonuç: Borsa güne artışla başlayacaktır. Genel hava en azından ilk 1 saat olumlu olacaktır. Fakat sonrasını izleyip görmek gerekiyor. Bugün 98 bin seviyesinin altında bir kapanış olumlu olmaz. Ama 98.500 üzerinde bir kapanış, yaklaşık 1500 puanlık bir yukarı hareketi tetikleyebilir.

Herkese bol kazançlı bir gün olmasını dilerim.

NOT: Bu yazı 2 Haziran 2017 saat 04:35 itibariyle yazılmıştır. 

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.