Borsada Sert Artış

Yaşar ERDİNÇ

Dün Borsa’da çok sert bir artış vardı. Moodys’in Türkiye’nin büyüme beklentilerini yükseltmesi ve banka hisseleri ile ilgili olarak bir yatırım kuruluşunun al önerisi vermesi yüzde 3.10’luk yükselişi getirdi.

Bu raporu yazan kurumu bilmiyorum ve raporu da okumadım. Dolayısıyla bankalar için “al” veren bu raporun içeriğini bilmiyorum. Fakat şunu söyleyebilirim ki; geçen yıl 3 aylıklarda banka bilançoları iyi değildi ve bu yıl bu durum baz etkisi yaratarak banka karlarında sert yükseliş algısı yaratacak olabilir. Faizler hızla %8’lerden %11.5’lara kadar yükselmişken bankaların  2017’de kârlarını artırması beklenmez.

Dünkü yükseliş sonrasında birçok kişi de bu yükselişin sahte olduğunu ve referandum öncesinde mal çıkmak için yapıldığını belirtti. Fakat dünkü grafiği incelediğimde teknik olarak bunun sahte ve mal çıkmak için yapılmış bir hareket olduğunu söyleyemem. Moodys için hükumet cephesinden hiç bir açıklama gelmedi. Eğer büyüme beklentilerini aşağı çekmiş olsaydı herhalde gelebilecek açıklamaları ve yorumları tahmin edebiliyorsunuzdur. Referanduma sadece 1 haftadan az bir süre kala borsadaki bu sert yükseliş oldukça manidar. Şu an hiç bir haber kanalında  bu raporu yayınlayan kurumun adını ve raporu bulamadım eğer bilen veya bu rapor elinde olan varsa benim mail adresime gönderebilirse çok sevinirim. Borsadaki yükseliş ve olumlu hava, dolar ve faize yansımadı. Normal şartlar altında dolarda ve faizlerde de gerileme olmalıydı.

Özetlersem, yurt dışı borsalarda böyle sert bir hareket yok, dün bankalarda alım yapanlar kimdi diye baktığımızda ise bu çok belirgin değil ve aracı kurumlarla görüştüğümde yabancıların bu ciddi alımlarda çok payları olmadığını söylediler.  Aslında garip bir durum var. Moodys’in büyüme hedefini artırması anlaşılabilir fakat Moody’s 2017 için büyüme tahminini %2,2’den %2,6’ya, 2018 için %2,7’den %2,9’a yükseltti. Yani bu revizyon öyle çok yüksek falan değil ve Türkiye gibi nüfusu hızlı artan bir ülkenin %4-5’in altında büyümesi adeta küçülme gibidir.

Eğer manidar bir dönemde olmasaydık, banka raporunu okumuş olsaydım ve en sonunda da  dünkü hareketin teknik analizini yapmış olsaydım, herhalde bu sabah kesin alım önerirdim ve vereceğim hedef 96 bin seviyesi olurdu. Fakat, dünkü yükseliş bana çok garip geldi. Banka hisselerine yatırım yapmak isteyen biri neden bir günde saldırsın? Üstelik yurt dışı genel olarak durgunken bu riski niye alsın. Üstelik bankaların ilk 3 aylık bilançolarının açıklanmasına daha en az 2 hafta var. Eğer bankalara gerçekten yatırım yapmak isteyen bir fon olsa, saldırmak yerine yavaş yavaş toplar.

SONUÇ: Teknik analiz kuralları “hiç düşünme borsaya gir, en az 95-96 bine kadar yükselecek” diyor. Fakat olayın oluş biçimi ve yukarıda söylediğim sebeplerle “bu yükselişin arkasından saldırma bırak 96 bine gidecekse gitsin, bırak başkaları kazansın, sen otur oturduğun yerde” diyor.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.