Dolar, Borsa ve Altın’da son görünüm

Yaşar ERDİNÇ

Dün dolar 3.65 seviyesinin altına geriledi. Bunun en önemli sebebi, ABD dolarının diğer paralara karşı değer kaybetmesi ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın “para politikasında sıkı duruşun süreceğine dair açıklamasıydı.

DXY endeksi bir ara, 99.50 seviyesine kadar geriledi ve dün 99.75 üzerinde kapandı. En son yaptığım dolar yorumunda 3.65 seviyesini destek olarak vermiş ve 3.72’nin yukarı kırılması durumunda 3.78’e kadar yükseliş olabileceğini, 3.78’in yukarı kırılması durumunda ise 3.90’a kadar gidebileceğini belirtmiştim. Genel olarak dolarda yukarı yönlü bir eğim beklediğimi de vurgulamıştım. Aşağı yönde ise 3.65 seviyesi önemli bir destekti ve dün bu desteğin aşağı geçilmesi önemlidir?  Bu gerileme sonrasında bir iki hafta içinde  3.55-3.58 arasına kadar gerileme olabilir. Çünkü TKE göstergesi yeniden sıfıra yaklaşarak talebin zayıfladığını gösterdi. Bu arada, Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinde de azalma görüyoruz. Merkez Bankası, doların yukarı gitmemesi için, sadece faiz artırmakla kalmıyor aynı zamanda, bankalara düşük faizli döviz yatırarak bankaların döviz ihtiyacını sağlıyor. Dolardaki bu gerilemeye ve belki bir miktar daha gerileyecek olmasına rağmen, belirgin bir düşüş trendi oluşması olasılığı düşüktür.

BORSA

Borsaya baktığımızda ise 91.750 direncinin üzerindeki kapanış ve dün ABD endekslerinin yükselişlerle kapanarak Dow’un 20.400 desteğini aşağı kırmaması borsamızı da olumlu etkiledi ve endeksin oldukça güçlü bir görünüm arz etmesine neden oldu. Daha önceki yorumlarımda, endeks için olumlu olduğumu, ama ABD endekslerinde olabilecek bir sert düşüşten endişelendiğimi belirtmiştim. ABD endekslerinde dünkü yukarı yönlü hareket, bir süre daha olumlu havanın devam edeceğini gösteriyor. BIST-100 endeksi daha önceki zirvesini (93.398) yeniden egale edecektir. Bu seviyeyi de yukarı kırması söz konusu olursa hedefi 96-97 bin aralığı olacaktır. Daha önceki yazımda 90 binli seviyeler yerine eğer alım yapılacaksa 91.750’nin üzerinde kapanış olması durumunda yapılmasının daha az riskli olduğunu belirtmiştim. Bu açıdan bakıldığında endeksin yükseliş hareketine katılmak için alım yapılabilir. Endekse yakın hareket eden kağıtlarda alım daha anlamlı görünüyor. Fakat 89.500 seviyesi aşağı kırılırsa stop yaparak ortaya çıkacak zararı göze alabilenler alım yapmalı. Çünkü “burası borsadır ne yapsa yeridir”.

Piyasa dediğimiz yerde fiyatlar şartlara göre değişir. Şartlar değiştiğinde fiyatlar değişir. Bu nedenle şu anki şartlara baktığımda borsayı olumlu görüyorum, fakat 2 saat sonra yeni şartlar, haberler veya gelişmeler olması durumunda görüşlerim 180 derece değişebilir ve terse dönebilir. Şunu unutmayınız ki; borsa yorumum, dış borsalarda sert düşüşler olmayacağı varsayımıyla yapılmıştır.

ALTIN

Altın bir miktar gerileyebilir. Gram altın 154 TL seviyesini gördükten sonra, dolardaki ve onz altındaki gerilemeden dolayı 150 TL seviyesine kadar indi. Bu geri çekilme 145-147 aralığına kadar devam edebilir. 145 seviyesinin altına düşerse orta ve uzun vadeli alım düşünülebilir. Onz altında ise 1280 dolar seviyesinde bulunuyor.  1265 seviyesinde kısa vadeli desteği var. Şu an için onz altının 1265-1290 dolar aralığında hareket etmesini bekliyorum. 1295 doların üzerinde bir kapanış olması durumunda altın 1310 dolar seviyelerine kadar yükseliş görebiliriz. Fakat 1265 aşağı kırılırsa 1250 dolar seviyelerine kadar gerileme beklenebilir.

Hepinize bereketli bir cuma günü olmasını diliyorum…

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.